Severokorejský vůdce v boji se západní módou. Víme, jaký účes by u něj neprošel

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kim cong un
Zdroj: Shutterstock

Do boje se západními módními trendy se vypravil severokorejský diktátor Kim Čong-un. Kromě nespočtu dalších omezení a příkazů zakázal občanům svojí země nosit úzké džíny a takzvaný mullet.

Vůdce komunistické diktatury má vliv na všechny aspekty života místních obyvatel. Určuje, jakými zákony se mají řídit, kam mohou cestovat, i to, jak se smějí oblékat a česat, aby je měl neustále pod kontrolou, uvádí list The Mirror.

Kapitalistický životní styl v KLDR nechceme, vzkázal Kim

Informace zakazující „dekadentní“ západní módu byla uveřejněna v severokorejském státním deníku Rodong Sinmun. Diktátor se dlouhodobě obává vlivu „kapitalistické“ kultury a módy především na mladé lidi. Nejnovější rozhodnutí se týká zákazu skinny džínů a střihu vlasů na tzv. mullet.

„Roztrhané a úzké tzv. skinny džíny a extravagantní sestřihy jsou považovány za znaky invaze kapitalistického životního stylu,“ stojí v deníku. Diktátor v minulosti uvedl, že lidé osvojující si západní „bizarní“ trendy by měli být posláni do pracovních táborů. Komentátoři se shodují, že se diktátor bojí vzpoury mladých lidí, kteří by v zemi mohli způsobit převrat.

„Dějiny nám udělily tvrdou lekci v tom, že země, pokud se nedrží vlastních tradic a životního stylu, může být oslabena, až se postupně zhroutí jako provlhlá stěna, a to bez ohledu na její ekonomickou nebo obrannou sílu,“ stojí dále ve víkendovém editorialu.

„Musíme se mít na pozoru před náznakem kapitalistického životního stylu a musíme bojovat, abychom se ho zbavili,“ uvádějí reportéři státního média. V KLDR je zakázáno i barvení vlasů, „nesocialistické“ účesy nebo piercing.

Přísnější tresty a ekonomické problémy

Severní Korea také nedávno stáhla přihlášku do asijského kola kvalifikace na Mistrovství světa ve fotbale v roce 2022, jak potvrdila Asijská fotbalová konfederace (AFC). Ta celou záležitost podstoupila k šetření výboru Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA).

Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že autoritářský vůdce zpřísnil postihy pro ty, u nichž budou nalezena jakákoliv videa z Jižní Korey. V zemi i nadále pokračuje jaderný program, podle odhadů země disponuje více než 60 atomovými hlavicemi.

Severokorejský vůdce v dubnu vyzval občany, aby se připravili na velké ekonomické problémy, které jsou způsobeny pandemií koronaviru, americkými sankcemi a nedávnými přírodními katastrofami. Situaci přirovnal k hladomoru z 90. let minulého století, který si vyžádal statisíce obětí.

Autor: Aneta Střechová



Související články