Sluneční bouře jsou nebezpečné. Vědci jim pořádně nerozumí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Slunecni boure
Zdroj: Shutterstock

Vědci přišli s velmi závažným objevem, který se týká slunečních bouří. Jedna z těch nejsilnějších uhodila zřejmě před tisíci lety. Odborníky ale překvapilo, že nastala v době slunečního minima, tedy v době, kdy se běžně nevyskytují. Taková bouře by mohla ochromit zdroje elektrické energie po celém světě.

Podle vědců před 9 125 lety udeřila na planetě Zemi masivní sluneční bouře. Poznali to podle jizvy na ledu, která byla objevena hluboko pod Antarktidou a Grónskem.

Bouře jsou pro lidstvo nebezpečné

Odborníky ale překvapilo, že podle dostupných dat došlo k této bouři během slunečního minima, které je součástí jedenáctiletého slunečního cyklu. V této době jsou sluneční bouře extrémně vzácné. S informací přišel vědecký časopis Nature Communications.

Ačkoliv se tyto bouře objevují i v současné době, nikdy nedosahují takové velikosti. Podle Raimunda Muschelera, výzkumníka geologie na univerzitě v Lundu ve Švédsku, se s těmito riziky příliš nekalkuluje.

„Tyto obrovské bouře nejsou v současné době dostatečně zahrnuty do hodnocení rizik,“ řekl tento odborník pro web Live Science

Elektromagnetická bouře

Sluneční bouře jsou vlastně erupcí v atmosféře slunce, která způsobuje geomagnetické bouře. Pokud by byla bouře dostatečně silná, mohla by mít pro lidstvo fatální následky. V roce 2003 došlo k takzvané Halloweenské bouři, která způsobila značné výpadky elektřiny po celém světě.

Tato bouře ale nebyla zdaleka tak silná, jako ta starověká. „Někteří výzkumníci se obávají, že dostatečně velká sluneční bouře by také mohla zpustošit světové podmořské internetové kabely, což by mělo za následek internetovou apokalypsu, která zanechá obrovské kusy světové populace na měsíce odpojené,“ píší v Livescience.com.

Vědci se jich obávají

V ohrožení by v tomto případě byly také například elektrické automobily, počítače, mobilní telefony či jiná komunikační zařízení. „Je nanejvýš důležité analyzovat, co by tyto události mohly znamenat pro dnešní technologii a jak se můžeme chránit,“ myslí si Muscheler.

Vědce tedy velmi znepokojilo, že o slunečních bouřích zřejmě nemají tak dobrý přehled, jak si mysleli. Je tedy podle nich nutné zmapovat starověké extrémní bouře, aby se přesně zjistilo, kdy a v jaké míře k nim během historie Země docházelo.

Zdroj: Livescience.com, Nature.com

Autor: Markéta MladáSouvisející články