Tragédie v Izraeli: Během náboženských oslav zemřelo v tlačenici minimálně 45 lidí

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
pout v izraeli
Zdroj: Profimedia

K jedné z nejsmrtelnějších civilních katastrof Izraele došlo v pátek ráno na jednom z poutních míst v blízkosti hranic s Libanonem. Zemřelo minimálně 45 lidí, více než 100 účastníků oslav je zraněných, uvedla agentura AP. Přesná příčina neštěstí zatím není známa.

V médiích se nejprve spekulovalo o sesuvu tribuny, později úřady upřesnily, že většina obětí byla utlačena nebo ušlapána. Zatím ale není jisté, co tragédii předcházelo.

Moc lidí na malém prostoru, říká šéf dobrovolníků

Neštěstí se odehrálo během oslav svátku lag ba-omer, při němž věřící míří k hrobu mystika Šimona bar Jochaje. Během ceremonie se lidé modlí, tančí, zpívají a zapalují vatry. Účastnit se mělo až 100 000 poutníků.

Izraelská média uvádějí, že šlo o první velké legální náboženské setkání od počátku epidemie koronaviru a největší masovou událost od zavedení protiepidemických opatření.

Šéf dobrovolnických záchranných složek uvedl, že byl šokován množstvím účastníků shromáždění. Místo oslav bylo dle jeho názoru dostatečné pro zhruba čtvrtinový počet věřících.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu událost označil za „velkou tragédii“ a vyzval věřící, aby se modlili za oběti neštěstí. Prezident země Reuven Rivlin napsal na twitteru, že sleduje zprávy o neštěstí a modlí se za uzdravení zraněných.

Někteří věřící odmítají místo tragédie opustit

Na místě zasahovala armáda, záchranáři i policie. Situaci podle The Times of Israel komplikovala skutečnost, že někteří věřící odmítli místo opustit a setrvávali v modlitbách. Došlo i ke střetům s policií.

Uklidnění situace neprospěl ani nedostatečný telefonní signál, účastníci oslav se tak jen těžko spojovali se svými příbuznými.

Agentura Reuters uvedla, že prostory byly částečně rozdělené podle pohlaví. Videa na sociálních sítích naznačují, že k tlačenici došlo v davu mužských příslušníků ultraortodoxní komunity.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články