Tropické rekordy hlásí Skandinávie. Důsledky budou drastické

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vysoke teploty
Zdroj:VladisChern/Shutterstock

Agentura AFP upozornila na to, že ve Skandinávii došlo od neděle k postupně se navyšujícím teplotám, na které v těchto zemích nejsou zvyklí. Teploty tam v posledních dnech dosahují i 35 °C. Například ve Finsku či Švédsku se podobné teploty objevovaly na začátku června.

Teplotní rekord padl i v Kevu na severu Finska, kde naměřili podle zahraničních informací 33,5 °C. Podle agentury SST v dané oblasti byla nejvyšší teplota naměřena v roce 1914, kdy tamní teploměr ukazoval 34,7 stupně.

Kde má být chladno, jsou tropy

Národní meteorologický ústav ve Finsku zdůraznil, že byl pokořen rekord průměrné teploty za měsíc červen. V 50. letech minulého století byla průměrná teplota během června kolem 16 stupňů. Tento červen byl tak od roku 1844 jedním z vůbec nejteplejších.

Ve švédském Stockholmu bylo podle zahraničních agentur naměřeno kolem 19 °C, jde tak o nejteplejší měsíc v celé jeho historii. Dokonce podle informací byl pokořen teplotní rekord z roku 2018 i 2019.

Některé známé osobnosti bojující za ekologii si nenechaly ujít tu možnost a ozvali se na sociálních sítích. „Všimli jsme si trendu? No, asi je to další náhoda,“ ironicky poznamenala na Twitteru mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunberg.

Na celostátní úrovni byl tento červen ve Švédsku jeden z nejteplejších měsíců v celé jeho historii. V Saltdalu poblíž polárního kruhu v Norsku naměřili 34 °C, což je jedna z nejvyšších teplot v tomto roce na tomto území.

Podle norského meteorologického ústavu byla změřená teplota v Norsku o 1,6 stupně nižší než v Saltdalu. Podle zahraničních informací noční teploty klesají pouze lehce pod dvacet stupňů, jsou tedy brány jako tropické noci.

Globální oteplování je rychlejší, než se myslelo

Extrémní teplotní rekordy se ale nevyhýbají ani jiným zemím. Například v Kanadě byla v uplynulých týdnech naměřena teplota dosahující i padesáti °C, ale ve stínu. Jaké dopady to bude mít na běžný život a přírodu, zatím nikdo netuší.

Agentura AFP na základě své zprávy z května tohoto roku upozornila na to, že Arktida se ohřívá dokonce třikrát rychleji než zbytek naší planety. Podle jejích informací růst teplot pokračuje mnohem rychleji, než se vůbec předpokládalo.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články