Twitterový účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa byl obnoven. On už o něj ale nejeví zájem

od Lenka Komárková
2 minuty čtení
profimedia
Zdroj: Profimedia

Skoro dvouleté pozastavení twitterového účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se nynější výkonný ředitel společnosti Elon Musk rozhodl zrušit. Musk krátce před obnovením Trumpova účtu založil na síti anketu, ve které většina hlasujících byla pro. Trump ale prohlásil, že o návrat na Twitter zájem nemá.

Gigant sociálních médií v lednu minulého roku Trumpův účet zrušil z důvodu podněcování násilí v souvislosti s útokem na Kapitol.

Místo rady pro regulaci obsahu rozhodla anketa

V nynější anketě, ve které hlasovalo patnáct milionů uživatelů Twitteru, 51,8 % bylo pro návrat účtu, uvedl web ČT24. Elon Musk poté sdílel status: „Lidé promluvili, Trump bude vrácen.“

Podle ČT24 se Musk již před nástupem do funkce vyjádřil, že obnovování účtů bude probíhat jen po disputaci rady pro moderování obsahu, přičemž rada se musí skládat z lidí s různorodými názory. Sliboval, že se účty obnovovat nebudou, dokud nebude přesně stanoveno, jak má proces proběhnout. O znovuobnovení účtu ale bylo podle webu CNET rozhodováno pouze Muskovou anketou na Twitteru.

Web Bloomberg uvádí, že Musk k zisku potřebuje návrat svého nejznámějšího globálního uživatele, zatímco Trump bude nevyhnutelně potřebovat místo, kde bude šířit své názory.

Trump návrat neplánuje

Bloomberg také zveřejnil Trumpovo vyjádření o Muskově přízni: „Když Elon Musk přišel do Bílého domu a žádal mě o pomoc se všemi svými četnými dotovanými projekty, ať už jde o elektromobily, které nejezdí dostatečně dlouho, auta bez řidiče, která havarují, nebo raketové lodě do nikam, bez jejichž dotací by byl bezcenný, a vyprávěl mi, jak je velkým Trumpovým fanouškem a republikánem, mohl jsem mu říct: Padni na kolena a pros. A on by to udělal.“

Podle webu ČT24 Trump nyní neprojevuje o opětovnou aktivaci svého účtu zájem. Když byl bývalý prezident na schůzi lobbistické skupiny Republikánská židovská koalice dotázán, zda se na Twitter vrátí, řekl: „Nevidím k tomu žádný důvod.“

Dále uvádí, že zůstane u platformy vyvinuté jeho start-upem Trump Media & Technology Group (TMTG). V neposlední řadě Trump vyjádřil také nespokojenost s množstvím falešných účtů, které jsou jen nemalou částí problémů, s nimiž se Twitter momentálně potýká.

Kontroverzní Musk a budoucnost Twitteru

Jeho největší změnou na síti zatím bylo zavedení předplatitelské služby ověření účtů, tzv. modrá fajfka vedle jména oveřené osoby. Tato funkce zpravidla slouží politikům, významným osobnostem z oblasti zábavy a novinářům. Tato služba byla před nástupem Muska na Twitter zcela zdarma.

Musk zatím ve vedení sítě provádí spoustu kontroverzních změn, což se setkává s velkou kritikou ze strany uživatelů. Podle webu Bloomberg Elon Musk v říjnu, týden po svém nástupu na síť, propustil zhruba polovinu ze 7 500 zaměstnanců a varoval zbývající zaměstnance, že je podrobí vyčerpávajícímu tvrdému pracovnímu rozvrhu.

Podle webu iDNES měl Trumpův účet minulý rok před zablokováním 88 milionů sledujících, nynější počet sledujících po obnvení účtu je zhruba 400 tisíc.

CNET zase uvádí, že obhájci práv vyjádřili obavy, že omezení moderování obsahu na Twitteru způsobí vzkvět nenávistných projevů. Musk naproti tomu zastává názor, že síť nedodržuje zásady svobody projevu.

Zdroje: ČT24, Bloomberg, CNET, iDNES, Twitter

Autor: Lenka KomárkováSouvisející články