Ubohý chlapec 3 roky nespal. Rodiče se rozhodli pro riskantní zákrok a pak se nestačili divit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
chlapecek smutny
Zdroj: Shutterstock

Celá řada psychologů a lékařů by vám řekla, že člověk nevydrží bez spánku o moc déle než pár dní. Pak jeho tělo padne vyčerpáním, a protože nemá odpočinek, nakonec vede tento stav až ke smrti. Případ Rhetta Lamba ale potvrzuje, že prakticky i tři roky bez spánku se dají přežít.  I když málokdo z nás by o takový život asi stál.

Už pár dní po porodu bylo Rhettovým rodičům jasné, že je něco špatně. Chlapec totiž téměř vůbec nespal. Kdykoli na pár minut usnul, hned zase plakal. A tak se to táhlo dlouhé měsíce. Lékaři nejprve tvrdili, že je to u malých dětí normální. Až po pozorování chlapce zjistili, že rodiče netrpí jen klasickou rodičovskou panikou, ale že jejich dítě opravdu nespí.

Rhett neustále plakal a rodiče z něho byli nešťastní. Kromě toho, že se samozřejmě báli o jeho zdraví, se ani oni nemohli vyspat. Jejich syn spal jen pár minut denně. A s přibývajícím věkem se to nelepšilo, jak jim odborníci slibovali.

3 roky prakticky bez spánku

Rhett až do svých tří let spal vždy pouze několik hodin denně. Obvykle dvě, nebo tři. Prakticky tak jeho tělo nemělo čas na odpočinek a on i přes den omdlíval, odmítal jíst, odmítal fyzický kontakt s rodiči, byl nevrlý a nedokázal se socializovat.

Ve třech letech měl prakticky dovednosti dítěte, kterému je zhruba rok a půl. Nesprávně se vyvíjel a jeho rodina, ačkoli myslela především na jeho zdraví, se musela soustředit také na sebe, otec i matka totiž začali mít psychické problémy a hodně časů tak trávili u terapeutů.

„Bylo to strašné. Občas se choval, jako kdyby ztratil rozum a my jsem mu nemohli pomoci. Křičel, mlátil kolem sebe věcmi, nebylo výjimkou, že byl agresivní a něco hodil po mně nebo po své matce,“ popsal případ Rhettův otec.

Nakonec přišla diagnostika

Po dlouhých měsících trápení a návštěvách všemožných doktorů se nakonec přišlo na to, co způsobuje chlapcovu nespavost. Lékaři zjistili, že na centrum spánku v mozku mu tlačí lebeční kost, která se zvětšovala a utiskovala v hlavě místo.  To způsobovalo nejen nespavost, ale také růstové problémy a vývojové zpomalení.

Nakonec byla rodině doporučena operace, která měla zhruba padesátiprocentní šanci na úspěch. Nezbývalo nic jiného, než do toho risku jít, nikdo z nich už nemohl dál žít tímhle stylem. Naštěstí se ukázalo, že operace se vyplatila.

Dnes už je Rhett Lamb po operaci. Sice mu bude trvat dlouho, než dožene ve vývoji své vrstevníky, ale nějaké fyzické i mentální postižení mu pravděpodobně navždy zůstane. Konečně se však může vyspat nejen on, ale i jeho rodiče.

Zdroj: insideedition.com, abcnews.go.com, journal.medizzy.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články