Ukrajinské vítězství v letočním ročníku Eurovize vyvolává reakce na obou stranách válečného konfliktu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
kalush orchestra
Zdroj: Profimedia

Je jasné, že válkou sužovaná Ukrajina se snaží volat o pomoc, jak jen to jde. Navzdory ruské invazi patřila ukrajinská skupina od prvopočátku k favoritům letošního ročníku Eurovize. Ukrajinští Kalush Orchestra vyhráli se skladbou Stefania, kterou věnovali matkám.

Píseň Stefania původně napsal frontman kapely jako poctu své matce, po začátku války na Ukrajině se ale dle dostupných zdrojů stala jakousi hymnou Ukrajiny.

Reakce na vítězství Urajinců však na sebe nenechaly dlouho čekat. Na konci vystoupení totiž člen skupiny Kalush Orchestra zvolal: „Pomozte Mariupolu. Pomozte Azovstalu! Právě teď!“

Právě tato slova se ale objevila napsaná na ruských leteckých pumách. Fotografie bomb zveřejnil na svém Telegramu poradce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko, uvádí Ukrinform.

Situace na Ukrajině

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vítězství skupiny z jeho země však velmi potěšilo, píše CNN Prima News. Dokonce se nechal slyšet, že další město které bude hostovat finále hudební soutěže Eurovision Song Contest bude ukrajinský Mariupol. „Naše odvaha ohromuje svět, naše hudba dobývá Evropu! Příští rok bude písňovou soutěž Eurovize hostit Ukrajina,“ uvedl.

Vítězná země totiž vždy hostí další ročník soutěže. „Děkuji skupině Kalush Orchestra za toto vítězství a všem, kteří nám dali své hlasy! Jsem si jistý, že zvuk vítězství v boji s nepřítelem není daleko,“ dodal prezident k celé věci.

Server iDNES zase píše o vojácích, kteří sledovali ukrajinské vítězství v soutěži s nadšením. „Dosáhli jsme vítězství. A brzy ho dosáhneme i ve válce,“ uvedla dokonce jedna z přítomných Ukrajinek.

Čechům se dlouhodobě nedaří probít na vrchol

České želízko v ohni, kapela We Are Domi s písní Lights Off sice postoupila do finále, ale ve výsledném pořadí se umístila na 22. místě z celkových 25 finalistů letošního roku.

Dominiku Haškovou tak převálcovala současná situace na Ukrajině. Zůstává otázkou, zda by Ukrajinci zvítězili i za předpokladu, že by na Ukrajině neprobíhal válečný konflikt.

Zdroj: Ukrinform.ua, CNN Prima News, iDNES

Autor: Veronika HolcováSouvisející články