Útok v americkém obchodě si vyžádal 10 mrtvých

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
utok zbran
Zdroj: Profimedia

K tragédii došlo ve městě Boulder v americkém Coloradu. Střílelo se v jednom z tamních supermarketů a zasahovaly tam desítky policistů. Podle výpovědi velitele zásahu na místě zemřelo 10 lidí, z toho i jeden policista. 

Policie vpondělí kolem třetí hodiny odpoledne na svém twitterovém účtu zanechala strohé upozornění: „Aktivní střelec v (supermarketu) King Soopers v ulici Table Mesa. Oblasti se vyhněte.“

Z toho nikdo nevěděl, o jakou akci se jedná, zda je někdo zraněný, nebo dokonce mrtvý. O hodinu později policie napsala pouhé „případ se stále vyšetřuje“. 

K zabíjení použil pušku 

Policie měla dostat informaci, že se před supermarketem na jeho parkovišti ve městě Boulder střílí, informoval o tom mezi prvními server ABC News. Jakmile se bezpečnostní složky dostaly na místo činu, pachatel na základě jejich výpovědí měl zbraň otočit okamžitě proti nim. 

Pachatel měl údajně střílet ze samonabíjecí útočné pušky AR-15. Kerry Yamaguchi, šéf boulderské policie, na pozdější tiskové konferenci také potvrdil informaci, že při policejním zásahu byl zabit jeden policista. 

Policie pořídila i kamerový záznam, na kterém je vidět, jak vedou v poutech zakrvaveného muže. „Na záběrech je vidět polonahý muž, kterého odváděli z místa dva policisté. Na rukou měl nasazená pouta a krvácel na noze, záchranka ho převezla do nemocnice,“ sdělil informace americké CNN mluvčí Rich Sheehan. Podrobnější informace nechtěl sdělit. 

Joe Biden reagoval také  

O celém útoku se dozvěděl i současný americký prezident Joe Biden, který celý útok odsoudil, potvrdila to kancelář Bílého domu. Agentura AFP ale upozornila na fakt, že v polovině února prezident apeloval na Kongres, aby omezil pohyb střelných zbraní mezi obyvateli. 

U supermarketu bylo hned několik sanitek, policejních vozů, tři vrtulníky i jednotka SWAT. Policie celou dobu na sociálních sítích apelovala na lidi, aby se místu skutečně vyhýbali.

„Pozorně sleduji vývoj událostí v King Soopers v Boulderu. Modlím se za další obyvatele Colorada v této době smutku a zármutku, zatímco se dozvídáme víc o rozsahu této tragédie,“ uvedl na twitteru guvernér Colorada Jared Polis. 

CNN uveřejnila i informace o tom, že na místě činu pomáhali raněným civilisté, kteří se v té době nacházeli v obchodě, a riskovali tak vlastní zdraví i životy.  

„Slyšel jsem hlasitou ránu a pak dvě další. Když se ozvala třetí, všichni lidé okolo něj už utíkali. Běželi do zadní části prodejny, kde jim zaměstnanci ukázali nouzový východ a pomohli dostat se ven,“ vypověděl jeden z nakupujících. 

Autor: Ivan GlaserSouvisející články