V Bagdádu si tisíce lidí připomnělo smrt generála Sulejmáního. „Amerika je velký satan,“ křičeli Iráčané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
irak
Zdroj: Shutterstock

V Bagdádu, hlavním městě Iráku, se dnes sešly desetitisíce obyvatel, aby si připomněly roční výročí smrti Kasíma Sulejmáního, velitele iránských revolučních gard. Toho vloni na bagdádském letišti spolu s členem vedení Lidových mobilizačních sil Abú Mahdím Muhandisem zabil bezpilotní americký dron.

Desetitisíce Iráčanů se dnes sešlo u bagdádského letiště, aby vzdaly poctu zabitému generálovi Kasímu Sulejmánímu.

Sulejmání byl velitelem iránských milic Kuds a jeho vliv zasahoval kromě Iráku třeba do Sýrie, Libanonu, ale dokonce i Pákistánu či Afghánistánu.

Byl považován za jednoho z nejmocnějších mužů v Iránu a byl autorem strategie, díky které Teherán prosazoval svůj vliv v zahraniční nepřímo skrze podporované milice. Nejvyšší íránský revoluční vůdce, ájatolláh Sajjid Alí Chameneí, ho označil za „žijícího mučedníka“.

Když ho pak na začátku loňského roku zabil spolu s členem vedení iráckých milic PMF Abú Mahdím Muhandisem americký bezpilotní dron, Irán na to reagoval velmi nelibě a sliboval Spojeným státům pomstu. Pár týdnů na to zasáhlo americkou ambasádu v Iráku několik raket.

„Amerika je velký satan“

Pietní akci svolaly podle agentury Reuters Lidové mobilizační síly (PMF).

Po auty zablokované dálnici, která vede právě k bagdádskému letišti, kde se atentát odehrál, pochodovali lidé s plakáty Sulejmáního i Muhandise a dalšími připomínkovými předměty. Přímo na letišti pak vzniklo provizorní pietní místo se svíčkami.

Kromě uctění památky účastníci vyzývali vládu k odplatě vůči Spojeným státům. Z davu zněla hesla jako „Amerika je velký satan“ apod.

„Protestující žádají po irácké vládě zvýšení tlaku na Spojené státy, aby stáhly své zbylé vojáky ze země,“ řekl agentuře Al-Džazíra reportér Charles Stratford, který akci sledoval přímo na místě dění.

USA pod tlakem

Napětí mezi Iránem a Spojenými státy v posledních letech během administrativy prezidenta Donalda Trumpa prudce vzrostlo.

Danny Postel, specialista na Irán i americkou zahraniční politiku a náměstek centra pro mezinárodní vztahy na Severozápadní univerzitě v Al-Džazíře řekl, že Trump je pod tlakem Izraele a Saudské Arábie, svých klíčových blízkovýchodních spojenců, aby proti Iránu zasáhl. „Zbývá mu několik týdnů v úřadu a víme, že je schopný extrémně nevyzpytatelného chování,“ dodal.

Iránský ministr zahraničí Džavád Zaríf mezitím Trumpovi na twitteru vzkázal, aby se nenachytal do údajné „pasti“ Izraele na vyprovokování války kvůli útokům na americké vojáky v Iráku.

Izraelský ministr energetiky Juval Steinic však Zarífovo tvrzení označil za nesmysl. Podle Spojených států stojí právě Teherán za raketovými útoky na americké vojáky v Iráku.

Autor: Petr HejčlSouvisející články