V Brazílii dochází sedativa. Nemocné tam přivazují k lůžkům

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Brazilie Covid
Zdroj: Shutterstock.com

Brazílie se dostala do dalších komplikací z důvodu pandemie koronaviru. V tamních nemocnicích doházejí sedativa. Právě ty jsou zapotřebí při intubaci pacientů, kteří mají být připojeni na plicní ventilaci. Zprávy přinesly agentury AP a Reuters. Vláda již nyní požádala o pomoc Španělsko a další státy ve snaze potřebné léky sehnat.

O tom, jak nutná jsou při napojování na ventilátory sedativa, promluvil pro agenturu Reuters lékař z intenzivní péče Aureo do Carmo Filho.

„Použití fyzického upoutání bez sedativ je špatný postup… Pacient je podroben formě mučení,“ řekl. Tělo se totiž přirozeně brání proti cizímu tělesu, je tedy nutné ho ovlivnit sedativy.

Problémy má Rio i São Paulo

O této praxi informovala ve středu brazilská televize O Globo ve své reportáži z Ria de Janeira. Tamní nemocnice Alberta Schweitzera vydala prohlášení, že při nedostatku sedativ se snaží použít jiné tlumící přípravky. Fyzické připoutání se používá vždy jen na předpis lékaře, citovala nemocnici agentura Reuters.

O tom, že epidemická situace v Brazílii není příliš dobrá, se mluví již několik týdnů. Tamnímu zdravotnímu systému hrozí kolaps, vytvářena jsou improvizovaná lůžka. Přesto i nadále chybí řada lékařského vybavení. Kromě zmíněného Ria de Janeira se má jednat také o São Paulo.

Ministr zdravotnictví Marcel Queiroga uvedl, že další dodávky sedativ by měly dorazit během deseti dní.

Brazílie se k pandemii staví spíše zdrženlivě

Tento latinskoamerický stát patří mezi nejpostiženější země pandemií covidu-19. Důvodem je výskyt nové mnohem nakažlivější mutace a také příliš málo protipandemických opatření.

Agentura Reuters uvedla, že prezident Jair Bolsonaro opakovaně zlehčuje současnou koronavirovou situaci, vystupuje proti nošení roušek a také proti uzavírání provozoven.

V Brazílie žije asi 212 milionů obyvatel, onemocnění covid-19 prodělalo již 13,7 milionu lidí a 365 444 s ním zemřelo. Každý den se objevuje kolem sedmdesáti tisíc nových případů.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články