V deštném pralese dochází k nečekaným změnám. Studie ukázala, co se s ním skutečně děje

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
amazonsky prales
Zdroj: Shutterstock

Přirozeným procesům v Amazonském pralese je pomalu konec. Kvůli lidským zásahům i častým požárům čelí deštné pralesy změnám klimatických podmínek.

Studie, kterou provedli vědci, naznačuje, že deštné lesy v Brazílii vyprodukovaly více oxidu uhličitého, než kolik pohltily. Podle odborníků ale není jasné, kdy se tato změna stane nevratnou.

Boj proti globálnímu oteplování se tím může ještě ztížit

Francouzský vědec a také spoluautor studie o samotném Amazonském pralese Jean-Pierre Wigneron popsal celou situaci: „Částečně jsme to čekali, ale teď máme poprvé data ukazující, že se brazilská Amazonie změnila a je z ní čistý producent.“

Pro agenturu AFP také řekl, že aktuálně se pouze neví, kdy bude tato proměna deštných lesů nevratná.

Mezi lety 2010 a 2019 vypustila Amazonie necelých 17 miliard tun oxidu uhličitého do atmosféry, 13,9 miliardy tun naopak absorbovala.

V dalekého budoucnosti už lidé nemohou moci počítat s tím, že deštné pralesy pomohou udržet rovnováhu na planetě a likvidovat emise, které lidstvo produkuje.

Čím dál těžší bude také boj s globálním oteplováním. Lidská činnost má ale na změnu pralesů obrovský vliv. Mohou za to časté požáry i kácení celých zalesněných oblastí.

Na vykácených místech poté vznikají plantáže, na kterých zemědělci pěstují své plodiny. Požáry jsou zase častou příčinou ničení lesů hlavně v posledních letech.

Každý rok zmizí z lesů několik milionů hektarů dřeva

V roce 2019 bylo podle agentury AFP odlesňování mnohem intenzivnější než v předchozích letech. Vymizelo na 4 miliony hektarů lesa.

„Brazílie po změně vlády v roce 2019 zažila ostrý pokles v tom, jak se zaváděla opatření na ochranu přírody do praxe,“ napsal Národní institut pro agronomický výzkum, ve kterém francouzský vědec Wigneron pracuje.

V lednu roku 2019 úřad převzal prezident Jari Bolsonaro. Ten ale odmítá kritiku toho, že by se pralesy odlesňováním ničily. Prezident loni navrhl zákon, ve kterém by se povolila těžba dřeva i samotné zemědělství v rezervacích, kde žili nebo žijí původní obyvatelé.

Prezident Bolsonaro označil za lži také prohlášení své vlády, ve kterém byly uvedeny důkazy k devastujícím požárům. Dá se očekávat, že nebude trvat dlouho a z vlhkého deštného pralesa v Amazonii se stane místo, na kterém už budeme život hledat marně.

Autor: Raina TomanováSouvisející články