V Japonsku vybuchla sopka Sakuradžima. Krátery létaly až 2,5 kilometrů daleko

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
erupce sopky
Zdroj: Shutterstock

Sopka Sakuradžima, která se nachází v jihozápadním Japonsku na ostrově Kjúšú zhruba 50 kilometrů od jaderné elektrárny, v neděli večer vybuchla. Podle informací zahraniční agentury Reuters nebyly dosud hlášeny žádné škody, přesto místní meteorologové varují před nebezpečím.

V přilehlých oblastech byl vyhlášen 5. stupeň pohotovosti, a meteorologický ústav dokonce podle deníku The Washington Post doporučil místním evakuaci. Japonský premiér Fumio Kišida řeší s vládou další kroky potřebné k ochraně lidí žijících v blízkém okolí.

Japonská veřejnoprávní televize NHK informovala o tom, že kusy vyvřelé horniny padaly dokonce až 2,5 kilometru daleko od sopky. Videozáznamy erupce zveřejněné na webu iDNES ukazují, jak po straně sopky stéká rudá hmota a z jejího vrcholu se valí dým.

Počasí může katastrofu umocnit

V současné době není známo, zda budou erupce pokračovat, i tak by ale již vyvřelá láva mohla nadělat dost škod. Navíc meteorologové varovali před silnými dešti, které by mohly způsobit sesuv půdy a tím škody umocnit.

I proto by se měly v současné době evakuovat oblasti v okruhu 3 kilometrů od sopky. Podle vyjádření Kišidy se na tomto kroku právě pracuje, místní vláda navíc nadále jedná o dalších krocích, které je třeba vzhledem k situaci udělat.

V nedaleké jaderné elektrárně Sendai naštěstí nebyly zaznamenány žádné následky výbuchu. Ačkoli je od sopky vzdálená 50 kilometrů, mohla mít celá událost na fungování elektrárny velký vliv, vláda proto bude přemýšlet i o dalších krocích k zabezpečení podobných zařízení v okolí sopky.

Aktivní sopka

Sopka Sakuradžima je v posledních letech výrazně aktivní. Jak informuje TV Nova, k podobné erupci došlo i v dubnu loňského roku. Tehdy byly výsledky podobné jako tuto neděli, nikdo se nezranil a nedošlo k žádným škodám na majetku.

Podle CNN je dokonce Sakuradžima jedna z nejaktivnějších sopek v Japonsku. Při její pravděpodobně největší erupci v roce 1914 vyteklo obrovské množství lávy,  které dokonce uzavřelo úžinu mezi vulkanickým ostrovem v Kagošimském zálivu a poloostrovem Ósumi.

Celkově patří Japonsko k zemím, kde jsou podobné události poměrně časté. Jde o stát, kde jsou seizmické aktivity velmi výrazné, a místní meteorologové i vláda tak v případě aktivity některé ze sopek dokážou jednat rychle a efektivně.

Zdroj: CNN, The Washington Post, Reuters, iDNES, TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články