V jihoafrickém parku ušlapali sloni pytláka, další utekli

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
narodni park kruger
Zdroj: WitR/Shutterstock.com

Z prohlášení jihoafrických národních parků, které bylo uveřejněno v neděli, vyplývá, že podezřelého pytláka v sobotu v jihoafrickém Krugerově národním parku ušlapali sloni.

V prohlášení stojí, že k neštěstí došlo během chvíle, kdy tři muži podezřelí z pytláctví chtěli utéci před strážci Krugerova národního parku. Muži vběhli podle informací do stáda slonů, které jejich přítomnost musela vyděsit.

Podezřelí muži v momentě, kdy zjistili, že po nich jdou strážci parku, údajně zahodili sekery i pytle, ve kterých měli další potřebné věci určené pro pytláctví. S informací přišla zahraniční CNN.

Zaplatil za to svým životem

Strážci parku si vyžádali i vzdušnou pomoc. S tou jim pomohla jihoafrická policejní služba. Jednoho podezřelého se jim nakonec podařilo dopadnout i vyslechnout. Během něj složky informoval o dalších dvou pachatelích, kteří vběhli do stáda slonů, a není si jistý, zda to přežili.

„Strážci zjistili, že jeho komplic byl pošlapán a zraněním podlehl. Třetí podezřelý měl zraněné oko, ale pokračoval v útěku. Případ byl předán policii, která jej vyšetřuje. Tělo mrtvého muže bylo posláno na pitevnu,“ stojí v prohlášení. Po třetím podezřelém stále probíhá pátrání.

K věci se vyjádřil i výkonný ředitel Krugerova národního parku Gereth Coleman. Ten vyzval širokou veřejnost k pomoci a tomu, aby se v případě jakýchkoliv informací nebála kontaktovat policii.

„Jsme hrdí na týmovou práci a odhodlání našich strážců, policie i našich pilotů. Je škoda každé smrti. A pouze díky disciplíně, týmové práci a houževnatosti dokážeme pomoci zastavit příliv pytláctví nosorožců v KNP,“ píše CNN.

Boj proti pytlákům pokračuje

„Kampaň proti pytláctví je odpovědností nás všech. Ohrožuje mnoho obživy, ničí rodiny a bere tolik potřebné zdroje pro boj s kriminalitou, která by mohla být použita k vytváření pracovních míst a k rozvoji,“ řekl posléze Coleman.

V ten samý den, kdy tamní správa podala toto prohlášení, se objevila informace o třech nových pytlácích v Krugerově národním parku. Muži u sebe měli mít podle informací pušku velkého kalibru, náčiní pro pytláctví i střelný prach.

Coleman v pondělí podal další prohlášení. „Doufáme, že tato zatčení vyšlou silnou zprávu všem pytlákům, aby věděli, že jsme více než odhodláni zastavit je v tom, co dělají, abychom zajistili přežití nosorožců. Máme zavedené strategie, které zajistí, že tuto kampaň vyhrajeme. Zatýkání je dobrým posilovačem morálky pro naše muže a ženy v čele kampaně proti pytláctví,“ dodal závěrem.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články