V Kanadě se objevila nemoc ničící mozek. Agrese a ochrnutí jsou jen částečné příznaky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
New Brunswick
Zdroj: Shutterstock.com

Lékaři v oblasti kanadského New Brunswick čelí neobvyklé záhadě. Několik desítek lidí tam postupně začalo trpět neurologickými obtížemi, které připomínají velmi vzácné onemocnění, takzvanou Creutzfeldt-Jakobovu nemoc (CJD). Touto nemocí ovšem trpí několik desítek lidí z celého světa, kteří nežijí jen na jednom místě. A také ani empirické testy tuto diagnózu nepotvrdily.

Jeden z pacientů je Roger Ellis. Nikdy netrpěl žádným závažným onemocněním ani neurologickými obtížemi. Až při výročí svatby dostal první záchvat. Jeho syn Steve Ellis popsal pro BBC jeho problémy. „Měl bludy, halucinace, hubnul, byl agresivní, stále opakoval věci dokola,“ řekl. „V jednu chvíli nemohl ani chodit. Takže během tří měsíců jsme ho převezli do nemocnice, aby lékaři řekli, že umírá. Nikdo ale nevěděl proč.“

Lékaři v nemocnici začali mít podezření na CJD. Jedná se o vzácnou degenerativní mozkovou poruchu, která vykazuje podobné symptomy, jako jsou třeba porucha paměti, změna chování i potíže s koordinací. Patří do skupiny chorob, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a atrofická laterální skleróza.

Místo jedinečného případu jich je 48

A ačkoliv se tedy nemoc jevila jako CJD, testy vyšly nakonec negativně. Stejně jako na další onemocnění. Zanedlouho se však ukázalo, že pan Ellis nebyl zdaleka jediným pacientem z této kanadské provincie, který vykazoval tyto příznaky, a zároveň jehož testy byly všechny negativní.

Situaci sleduje doktor Marreto. Ten poprvé narazil na podobně nemocného člověka již v roce 2015. Předpokládal tehdy, že se jedná o jedinečný případ. Od té doby se ale počet pacientů zvedl na neuvěřitelných 48. Takovýto úkaz je považován mezi odborníky jako „dosud neviděný“.

Mezi pacienty jsou ženy i muži, v obrovském věkovém rozpětí 18 až 85 let. Jediné, co je spojuje, že pochází z blízké oblasti, a to poloostrovů Acadian a Moncton v oblasti New Brunswick. Zatím se předpokládá, že na tuto záhadnou nemoc zemřelo šest lidí.

Dr. Marreto pro BBC popsal, jaké se u nemocných objevují příznaky. Nejprve jsou to změny v chování, úzkost, deprese, podrážděnost. Pak se objevují nevysvětlitelné bolesti svalů a křeče, které mohou vést až k celkové atrofii. Pacienti mají také často potíže se spánkem. Dokonce spí pouze několik dní v týdnu nebo vůbec, a to i přes silnou medikaci. Objevují se také halucinační sny.

Opakujícím se jevem je potíž s pamětí. Pacienti mají problémy s komunikací, nedokáží se správně vyjádřit, začnou koktat či opakovat slova. U několika pacientů se na přechodnou dobu dokonce objevila takzvaná „Capgrasova iluze“, při které nemocný věří, že část jeho rodiny byla nahrazena podvodníky.

Podezřelé jsou mušle i řasy

Případy sleduje federální ústav pro veřejné zdraví. Lékaři se prozatím přiklání k variantě, že se nejedná o dědičné onemocnění, tedy jej pacient někde musel získat. Momentálně mají nevětší podezření na kyselinu domoovou, která se vyskytuje například v mušlích, a látku zvanou beta-methylamino-L-alanin (BMAA), kterou najdeme například v řasách. Nicméně nic ještě nebylo plně prokázáno a klinické testy dále pokračují.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články