Ve Francii už nesmí restaurace s rychlým občerstvením nabízet jednorázové nádobí. Dochází i ke změně v recyklaci

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fastfood Hamburger
Zdroj: Shutterstock

Francie od ledna zintenzivňuje svůj boj proti nadměrné produkci odpadu. Její obyvatele tak čeká řada změn. Fastfoody už nebudou moci nabízet žádné jednorázové nádobí a ke změnám dojde také v třídění odpadu. To by se mělo zjednodušit.

Francie se několik poslední let velmi intenzivně věnuje podpoře recyklace a snaze co nejvíce omezit množství odpadu, který její obyvatelé vyprodukují. Od ledna tak začala platit nová opatření, jež mají tento problém opět trochu zmírnit.

Fastfoody si připravují sklenice i talíře

Zřejmě největší novinka se týká tamních fastfoodových restaurací. Podle nového zákona už nesmí lidem nabízet jednorázové nádobí, a to jak zákazníkům, kteří si dají jídlo na místě, tak těm, kteří si ho chtějí vzít s sebou. Příbory i ostatní nádobí tak musí být omyvatelné a znovu použitelné.

„Je to symbolické opatření, které, pokud bude správně implementováno, bude pro lidi znamenat velkou změnu – rozhodně jde správným směrem,“ řekla Moira Tourneur z neziskové organizace Zero Waste France agentuře AFP, kterou citoval zpravodajský web France24.

Nádobí už ale bylo recyklovatelné

Ne všichni jsou ovšem ze zákona nadšeni. Vyhranila se proti němu například organizace European Paper Packaging Alliance (EPPA).

Ta upozornila, že nádobí, které se doposud v rychlých občerstvení používalo, bylo vyrobeno z obnovitelných a dobře recyklovatelných materiálů. Ve Francii totiž už několik let platí zákaz používání jednorázových plastů, stejně jako v České republice.

„Rychlé občerstvení je odvětví, které vyrábí velké množství odpadu. Přestože jsou jednorázové plasty již zakázané, nahradilo je velké množstvím dalších materiálů, které se vyhazují, jako třeba lepenka, dřevo, bambus. To považujeme za nepřijatelné plýtvání zdroji,“ vysvětlila dle The Guardian svůj pohled Alice Elfassiová ze Zero Waste France.

Všechen tříděný odpad do jedné popelnice

Velká francouzská revoluce v odpadech má ještě daleko více aspektů. Od ledna například dojde k novému způsobu třídění odpadů v domácnostech.

Ty nyní už nebudou třídit zvlášť papír, kov či plast, ale všechny recyklovatelné materiály, včetně například zubních past či kávových kapslí, budou házet do žlutého kontejneru. Ten bude nově sloužit pro všechen recyklovatelný odpad. Plastové odpady navíc lidé nemusí házet do popelnice vymyté – bude stačit, jen pokud budou prázdné.

„Lidé z mého okolí to vítají, obzvlášť mladým Francouzům není planeta lhostejná. Dobře se uvědomují, že je to jen otázka zvyku a krůček dopředu,“ řekla Přehledně24 Martina S., která ve Francii druhým rokem studuje.

K Francii se přidává i Španělsko

Tento nový způsob nakládání s odpadem má především zlehčit jeho třídění. Země tím chce zabránit situaci, kdy lidé omylem hází i recyklovatelný odpad do směsného odpadu.

Velké množství odpadu, ale také plýtvání jídlem je pro Evropu velké téma. Španělsko tak nedávno, právě po vzoru Francie, vydalo nařízení, že každá restaurace musí nabízet zákazníkům zabalení nedojedeného jídla. Což doposud nebylo u těchto národů zvykem.

Zdroj: France24, The Guardian, The Local fr, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články