Ve Španělsku už zase skáčou přes miminka. Jedná se o jejich tradiční milovaný svátek

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
baby jumping
Zdroj: Profimedia

Po dvou letech se Španělé opět dočkali svého bizarního svátku, při kterém muži oděni do žlutočervených úborů skáčou přes nemluvňata položená na matraci na ulici. Místní věří, že miminka tato tradice zbaví hříchů a ochrání je před nemocemi a neštěstím.

El Salto del Colacho neboli zkráceně El Colacho je tradiční španělský festival, který se koná již od roku 1620 každoročně na oslavu katolického svátku Božího těla v Castrillo de Murcia, vesnici v obci Sasamón v provincii Burgos. V překladu znamená doslova ďáblův skok. Festival organizuje bratrstvo Santísimo Sacramento de Minerva.

Ďábel ve žlutočervené

El Colacho je pojmenování ďábla, kterého reprezentuje onen přeskakující muž, respektive několik mužů. V rukou mají kastaněty a bič a jeden po druhém přeskakují matrace s miminky, která se narodila uplynulý rok. Místní věří, že ďábel absorbuje hříchy dětí a poskytuje jim ochranu před nemocemi a neštěstím.

Této tradici přihlíží místní i turisté, nejen rodiče nebohých dětí. Obecně se totiž také věří, že když budou ďáblům během jejich přeskoku dostatečně spílat, zaženou vlastní smůlu, která je následující rok čeká. Poté, co všichni ďáblové přeskočí všechna nemluvňata, děti jsou zasypány okvětními lístky růží a následuje slavnostní hostina.

Už to není jen místní zvyk

„Festival tradičně zahrnoval pouze děti z místní vesnice, ale v posledních letech lidé z celého světa cestovali do severního Španělska, aby se jej zúčastnili. K dnešnímu dni nebyly hlášeny žádné zranění, nicméně tato praxe zůstává předmětem diskuse v katolické církvi,“ uvádí National Geographic.

Tento festival je velmi diskutovaným tématem mezi veřejností. Ačkoli nejsou dostupné žádné informace o jakémkoli zranění, festival moc pozitivně hodnocen není.

Britský list The Guardian zařadil tento rituál mezi jeden z nejpodivnějších na světě, a dokonce papež Benedikt XIV. v minulosti žádal španělské kněží i obyvatele vesnice Castrillo de Murcía, aby tento rituál nepodporovali.

To se ovšem nestalo, a tak se přes děti skáče dál. Pro mnohé matky je tento skok tak zásadní, že jsou schopné vyvolat i předčasný porod, aby se jejich dítě festivalu mohlo zúčastnit. Věří totiž, že se během roku do dalšího festivalu dítěti stane něco špatného, uvádí web OnlyMen.

Zdroj: Novinky, The Guardian, National Geographic, Diario de Burgos, OnlyMen

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články