Ve světě je 100 miliónů uprchlíků. Je to nejhorší číslo od konce druhé světové války

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
UNHCR
Zdroj: BalkansCat / Shutterstock

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zveřejnil zprávu, v níž uvádí, že je ve světě aktuálně přes 100 miliónů lidí na útěku. To je největší číslo od dob založení tohoto orgánu. Důvodem vysokého čísla není jen ruská invaze na Ukrajinu, ale také krize v Afghánistánu a dalších zemích.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je jedním z pomocných orgánů Organizace spojených národů. Jeho úkolem je pomáhat lidem prchajícím ze své domoviny, žadatelům o azyl, ale také lidem, kteří se chtějí vrátit zpět do země původu.

Uprchlíků je nejvíce od počátku organizace

UNHCR obvykle zveřejňuje statistiku okolo počtu uprchlíků až na konci roku. Letos ale udělala výjimku a svou zprávu zveřejnila hned, jak počet lidí, kteří odešli ze svého domova, překročil 100 miliónů.

Je v ní mimo jiné uvedeno, že počet uprchlíků stoupá každým rokem, a to posledních deset let. Už data z roku 2021 byla ta vůbec nejhorší, jaká organizace od svého založení v roce 1950 registrovala.

„Buď se mezinárodní společenství spojí, aby přijalo opatření k řešení této lidské tragédie, vyřešení konfliktů a nalezení trvalých řešení, nebo bude tento hrozný trend pokračovat,“ uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Na vině je nejen Ukrajina, ale také Afganistán či Kongo

Vliv na aktuální tristní situaci má přirozeně i válka na Ukrajině. Podle dat UNHCR kvůli ní opustilo své domovy na 6 miliónů ukrajinských obyvatel.

To ale byla spíše jen poslední kapka. K nárůstu počtu lidí, kteří jsou nuceni odejít z rodné země, dochází i kvůli jiným vleklým konfliktům. Organizace jmenuje například problémy v Etiopii, Nigérii, Afganistánu či v Demokratické republice Kongo.

Je nutné odstranit příčinu

Grandi v textu rovněž vyzdvihl, jak se svět k válce na Ukrajině postavil. „Mezinárodní reakce na lidi prchající před válkou na Ukrajině byla v drtivé většině pozitivní. Soucit je živý a my potřebujeme podobnou mobilizaci pro všechny krize po celém světě,“ uvedl.

Následně ale doplnil, že solidarita je sice potřeba, ale ještě důležitější je odstranit příčiny toho, proč lidé z vlastních zemí utíkají. Obvykle se jedná o válečné konflikty, násilí v zemi, porušování lidských práv či pronásledování.

Zdroj: UNHCR

Autor: Markéta Mladá



Související články