Ve věku 84 let zemřela Madeleine Albrightová

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
madeleine albright
Zdroj: Drop of the Light / Shutterstock.com

Ve středu 23. března zemřela první ministryně zahraničí Spojených států amerických a významná diplomatka s českými kořeny Madeleine Albrightová. Informovala o tom agentura AP s odkazem na její rodinu.

„Se zlomeným srdcem oznamujeme, že doktorka Madeleine K. Albright, 64. ministryně zahraničí Spojených států a první žena v této pozici, dnes zemřela. Příčinou byla rakovina. Odešla obklopena rodinou a přáteli. Ztratili jsme milující matku, babičku, sestru, tetu a přítelkyni,“ stojí na twitterovém účtu ženy, která se narodila jako Marie Jana Körbelová v Praze.

První žena ve vedení amerického ministerstva zahraničí

Jako dítě pocházející ze židovské rodiny po vyhlášení protektorátu s rodinou emigrovala do Velké Británie. Po válce se vrátila do Československa, po komunistickém převratu v roce 1948 však byl otec Albrightové odsouzen k smrti. Rodina proto požádala o politický azyl ve Spojených státech amerických.

Albrightová se v roce 1997 stala historicky první ženou, jež se dostala do vedení amerického ministerstva zahraničí. Rok předtím novináři zjistili její židovský původ, o němž do té doby nevěděla. Byla totiž vychovávána jako katolička.

Byla ústřední postavou administrativy amerického prezidenta Billa Clintona. Působila jako velvyslankyně USA při OSN, ve svém druhém funkčním období se stala nejvyšší diplomatkou země, zasazovala se o rozšíření NATO. Svého času platila za nejvlivnější ženu světa.

Vzpomínají i čeští politici

Na diplomatčino úmrtí zareagoval americký prezident Joe Biden, který jí vzdal hold v dlouhém středečním prohlášení. Zavzpomínal v něm také na spolupráci s ní v senátním výboru v devadesátých letech. Označil ji jako vrchol své kariéry v Senátu. „Když myslím na Madeleine, vždy si vzpomenu na její vroucí víru v to, že Amerika je nepostradatelný národ,“ cituje jej CNN.

Pozadu nejsou ani české osobnosti. „Dnes si více než kdy jindy my ve střední Evropě připomínáme její zásluhu na rozšíření NATO,“ napsal ministr zahraničí Jan Lipavský na svůj twitter.

„Patří k těm velkým světovým státníkům, kteří mají mimořádné zásluhy o Českou republiku a i o to, že se tu můžeme dnes těšit bezpečnosti díky tomu, že jsme členy Severoatlantické aliance. To je něco, za co si zaslouží náš velký obdiv a hlubokou úctu. Skláníme se před její památkou,“ zavzpomínal na sociální síti premiér Petr Fiala.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase na twitteru uvedla, že Albrightová „má obrovskou zásluhu na tom, že je ČR pevnou součástí NATO, vždy se snažila, aby svět byl bezpečnějším místem.“

Zdroj: AP, CNN, Twitter

Autor: Šárka BlahoňovskáSouvisející články