Velká Británie bojuje proti obezitě. Restaurace nyní musí v menu nově uvádět i kalorie jednotlivých pokrmů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kalorie
Zdroj: Shutterstock

Velká Británie se rozhodla bojovat s obezitou. Na jídelních lístcích se nyní nově musí ve všech restauracích, které mají nad 250 zaměstnanců, kromě názvu jídla objevovat také počet kalorií, které pokrm má. Platí to i pro kavárny a podniky rychlého občerstvení. Země tak bojuje proti tomu, že 63 % obyvatel zde má problémy s nadváhou.

Balené, ale i nebalené potraviny, dokonce i nealkoholické nápoje. Ty všechny musí být nově kaloricky označeny nejen přímo v restauraci, ale také v jídelníčku na webových stránkách jednotlivých podniků. Některé restaurace ale tuto povinnost nemají a jsou speciálním zákonem vyňaty.

Například restaurace Gordona Ramsayho se novým opatřením vyhne, a to proto, že všechny pobočky spadají pod jiné menší podniky, nesplňují tak ve skutečnosti podmínku 250 zaměstnanců. Naopak přizpůsobit novinkám se musí třeba Nando’s, Domino’s Pizza a mexický řetězec Wahaca.

Pro někoho žádná změna

Celá řada restaurací informace o kaloriích ve svých jídelníčcích podle zahraničních webů uváděla již dlouho. Například KFC, McDonald’s nebo Pizza Hut podle BBC už podmínky nového zákona splňují dlouhé měsíce, někdy dokonce i roky. Nový zákon přitom platí od letošního 6. dubna, informuje Independent.

Lidé v Británii mají dlouhodobě s obezitou problémy a tamní vláda vynaloží ročně 6,1 miliardy liber na boj proti této nemoci. Nový zákon je tak jedním ze způsobů, kterými chce země s problémy s nadváhou a obezitou bojovat. Názory na novinku jsou ale různé.

Někteří lidé zákon chválí, těší se, že si budou moci vybrat jídlo podle jeho hodnot a zlepší jim to jejich životní styl, v diskuzích se ale objevuje řada názorů, které tvrdí, že se nic nezmění, lidé budou dále chodit především na svá oblíbená jídla a restaurace budou mít se vším jenom zbytečnou práci.

Finanční zátěž pro některé podniky

Kromě toho, že se příliš stravovací návyky nezmění, existuje podle webu Zdravé zprávy ještě další problém, a to ten, že se novinka může stát finanční zátěží pro středně velké podniky. Ty totiž budou muset přepracovat a znovu vytisknout jídelní lístky.

Navíc se objevuje také strach z toho, že po pandemické krizi znovuotevřené restaurace pocítí v souvislosti s dalšími novinkami silné problémy s uvedením do opětovného provozu. Dalším problémem jsou potom lidé, kteří mají poruchy s příjmem potravy, jako je anorexie či bulimie. Ti by se mohli cítit novými lístky s kaloriemi obtěžováni.

„Po dvou letech spolupráce s našimi partnery z charitativní organizace Young Minds si velmi dobře uvědomujeme, že mladí lidé trpí poruchami příjmu potravy. Vzhledem k tomu, že kalorie se staly zákonnou nutností pro všechny restaurace, rozhodli jsme se nabídnout nekalorické menu pro hosty, kteří trpí problematickým vztahem k jídlu,“ uvedl v tomto ohledu ředitel společnosti Wagamama Thomas Heier.

Jak se k této verzi postaví zákon, zatím jasné není. V Česku povinnost uvádět počet kalorií u jídla a pití zatím není, už dnes existuje ale nespočet webů a aplikací, které u receptů uvádějí také počet kalorií a třeba i obsah sacharidů či tuků v daném pokrmu. Způsobů, jak bojovat proti nezdravému stravování, tak existuje v tuzemsku mnoho, přesto se i Česká republika potýká se zvyšujícím se počtem obyvatel s nadváhou či obezitou.

Zdroj: BBC, Independent, iDNES, Refresher, Zdravé zprávy

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články