Víra v astrologii v posledních letech vzrostla, říká studie. Zřejmě i díky covidu

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
horoskop
Zdroj: Shutterstock

Horoskopy jsou, dá se říci, součástí našeho každodenního života. Narazíme na ně na internetu, v časopisech i v novinách. Nová studie ukazuje, že lidé věřící horoskopům jsou méně inteligentní a navíc mají tendenci k narcismu. Víra v ně navíc vzrostla v souvislosti s pandemií nemoci covid-19.

Vědci v minulosti přišli z průzkumů na to, že lidé, kteří horoskopům skutečně věří, mají nižší IQ než ti, kteří se nad nimi sotva pozastaví. Další výsledek šetření zase naznačuje, že mezi těmi, kdo horoskopy vnímají vážně, jsou velcí narcisté.

Žádné důkazy

Podle phys.org během posledních deseti let podrobili vědci několikrát náhodně celou řadu lidí dotazníkům ohledně astrologie.

Měli za to, že neexistuje žádný důkaz o tom, že by pohyb hvězd mohl jakkoli ovlivňovat to, co se lidem v životě stane.

Trojice vědců na univerzitě v Lundu vytvořila speciální dotazník, který během let odesílala respondentům a sbírala tak informace během dlouhého časového horizontu. Výsledky pak byly publikovány nedávno v časopise Personality and Individual Differences.

Ida Andersson, Julia Persson a Petri Kajonius v práci pod výsledky dotazníku popsali, co díky odpovědím lidí zjistili. Tvrdí, že pokud někdo věří horoskopům, je pravděpodobně méně inteligentní.

Víra v posledních letech vzrostla

V posledních letech podle trojice vědců víra v astrologii vzrostla. „Lidé mají během poslední několika let vyšší tendenci věřit tomu, co takzvaně říkají hvězdy. Podle našeho názoru je to i díky covidu, který přináší mnoho špatného. Lidé jednoduše chtějí vědět, kdy to skončí,“ píše se ve studii.

Dotazník byl sestaven z několika znalostních a vědomostních otázek a daleko vyšší procento lidí odpovídalo na některé z nich špatně v případě, že zaškrtli možnost, že v astrologii plně věří.

Stejně tak se dalo z odpovědí vyčíst, že jsou tito lidé zahleděni do sebe a mají blízko k takzvanému narcismu.

Zdroj: phys.org, sciencedirect.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články