Will Smith se vzdal členství ve filmové akademii. Rezignace byla pořadatelem filmových cen přijata

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
will smith
Zdroj: Profimedia

Will Smith má za sebou velmi náročný týden. V neděli získal svého prvního Oscara, v pátek ale ohlásil rezignaci na členství v americké Akademii filmového umění a věd. Rozhodl se tak po svém činu, kdy na galavečeru při předávání Oscarů uhodil moderátora Chrise Rocka do tváře.

Sám herec k tomu řekl, že zradil důvěru akademie a své chování označil za „neomluvitelné“. Pořadatel filmových cen jeho rezignaci přijal. Smith vydal prohlášení, ve kterém prozrazuje, že činu lituje. Bere tak na sebe veškerou zodpovědnost za celou situaci.

Jaké postihy mohou Smithovi hrozit?

„Pracuji na tom, aby násilí už nikdy nepřevážilo nad rozumem,“ řekl herec. David Rubin, který je předsedou akademie, jeho rezignaci přijal. Není to ale poslední krok, který se podnikne. „Nadále bude pokračovat disciplinární řízení proti Smithovi za porušení pravidel chování akademie,“ uvedla agentura AP.

Není zatím jasné, jaké další sankce mohou Smithovi hrozit. Během oscarového večera, na němž vystoupil také komik Chris Rock, se právě tomuto baviči povedlo několik veselých vtipů, kterými rozesmál přítomné. Bohužel se ale trefil do manželky Smithe, Jady Pinkettové-Smithové, na jejíž konto byl dost nevybíravý.

Uvedl, že se těší na její roli v pokračování filmu G. I. Jane, a poukazoval tak na její plešatou hlavu. Manželka slavného herce ale trpí nemocí, konkrétně alopecií, a i když se sál nejdříve zasmál Rockovu vtipu, nakonec Will Smith vstal a Rockovi uštědřil řádnou facku do obličeje. Na jeho konto pak také prohlásil, že si jméno jeho ženy nebude brát do úst.

Akademie požadovala po Smithovi okamžitý odchod ze sálu

Smith vyhrál kategorii nejlepší herec, cenu si převzal, ale po celém incidentu odmítl odejít ze sálu, i když ho o to Akademie filmového umění a věd požádala. „Věci se odehrály způsobem, který jsme nemohli předpokládat,“ uvedla ve svém vyjádření akademie.

„Rádi bychom uvedli na pravou míru, že pan Smith byl požádán, aby obřad opustil, a odmítl to, ale zároveň si uvědomujeme, že jsme mohli situaci řešit jinak.“ Smithovo jednání akademie označila za „hluboce šokující a traumatizující“. Za Smithe se podle všeho také omluvila.

„Pane Rocku, omlouváme se vám za to, co jste zažil na našem pódiu, a děkujeme vám za vaši odolnost v tomto okamžiku.“ Nyní se bude jednat o tom, jak bude Smith potrestán, napsaly Novinky.

Cenu mu pravděpodobně neseberou, je ale možné, že se nebude moci zúčastnit dalších ročníků předávání cen.

Zdroj: Agentura AP, ČTK, Novinky

Autor: Raina TomanováSouvisející články