Závislost v přímém přenosu: Muži pokračovali ve své oblíbené počítačové hře i během záplavy. Hazardovali se životem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
internetova kavarna
Zdroj: Shutterstock

Někdy je těžké odtrhnout děti od počítače. Zná to asi každý rodič. Jenomže nakonec chtě nechtě musí hru ukončit a počítač vypnout. V jedné počítačové kavárně na Filipínách se však majitel setkal s pravou závislostí, kterou nepřerušila ani přírodní katastrofa.

Hry nejsou jenom pro děti, jak si mnozí myslí. Ve skutečnosti se hraní počítačových her zabývají mnohdy i dospělí, kteří se dokonce účastní celosvětových soutěží a vydělávají tím. Těm, kteří se skutečně stali na hraní počítačových her závislí, se říká gameři a tento zahraniční název se už uchytil i u nás.

V jedné internetové kavárně na Filipínách se běžně scházela partička lidí, kteří si tu užívali své oblíbené hry, překonávali rekordy, a na svůj věk brali hry až příliš vážně. Když místo postihla potopa, majitel měl co dělat, aby mladíky dostal od jejich počítačů.

Nemohl se jich zbavit

Ten den postihly město, ve kterém se kavárna nachází, silné deště. Jakmile začala voda zatékat i do sklepních místností, kde se nacházelo několik stolů s počítači, mnoho lidí z kavárny odešlo, celá řada se jich dala do zajišťování bezpečí a úklidu. Jenomže mnozí hráči zůstali na svých místech.

A to i potom, co začala voda nebezpečně stoupat. Ačkoli majitel kavárny Sio Samson mladíky několikrát upozornil, aby mu pomohli s úklidem, nebo alespoň opustili prostory, oni se dál se sluchátky na uších věnovali svým hrám. Někteří se dokonce svlékli do spodního prádla, aby si nenamočili oblečení.

Voda jim po hodině sahala už skoro po pas, to jim ale nebránilo pokračovat ve hře. Odmítali se vzdát, i když se je majitel pokoušel dostat pryč fyzickou silou. Až s přivoláním kolegů a přátel se mu konečně podařilo všechny mokré a naštvané gamery z kavárny dostat.

Bál se o jejich život

„Netušil jsem, že voda stoupne tak rychle a především na takovou výšku,“ říká majitel. „Ti mladíci si chodili zahrát poměrně pravidelně a vždy hodně hru prožívali. Někteří z nich jsou už dospělí, myslel jsem, že mají více rozumu. Když už nechtěli pomáhat, měli by alespoň myslet na svoje zdraví,“ dodal.

Podle jeho slov totiž mohlo dojít k zásahu elektrickým proudem, počítače v kavárně jsou staršího typu, a jakmile by se kabely namočily, katastrofa by byla hned na světě. Naštěstí bylo veškeré elektrické vybavení nad hladinou vody. I tak si ale gameři nepříjemně zahrávali s vlastním životem.

Škody v kavárně byly obrovské a podobně jako další podniky v okolí musel být i tento zavřen a trvalo několik dní, než se podařilo následky potopy odstranit. S nápravou škod pomáhalo mnoho hráčů, kteří si chodili do kavárny pravidelně zahrát. Na rozdíl od několika mladíků, kteří řešili jedině skóre ve svých hrách, alespoň pár lidí se zachovalo tak, jak se sluší a patří.

Zdroj: 9gag.com, metro,co,uk, eminetra.co.uk

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články