Železná panna: Její existence je sporná. Před několika lety však byla nejspíš použita brutálním sadistou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zelezna panna
Zdroj: Shutterstock

Železná panna byl jeden z nejhorších mučicích nástrojů středověku. Tedy pokud existoval. Mnoho historiků se totiž neshoduje na tom, zda nejde jenom o vykonstruovaný výmysl. Žádná skutečná středověká panna se totiž nedochovala a ty, které jsou k vidění v muzeu, jsou moderními kousky vyrobenými na základě obecných představ.

Mělo se jednat o jakousi skříň lidského tvaru. Do té byl člověk násilím vstrčen, a jakmile se za ním zavřelo, nebylo už úniku. První typ železné panny měl ostny jen tak dlouhé, aby se člověka sotva dotýkaly, ale bránily mu v úniku z ní. V tomto mučicím nástroji pak zemřel člověk vyčerpáním a hlady.

Druhá železná panna na sobě ale měla ostny, které se do člověka pomalu zabodávaly, jak byl mučící nástroj zavírán. V tomto případě docházelo ke zranění na mnoha místech těla a k pomalému krvácení, které vedlo ke smrti. Žádný z mučicích nástrojů nebyl takhle krutý.

Pravděpodobný mýtus

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že železné panny skutečně existovaly, větší část vědců se přiklání k tomu, že jde pouze o mýtus. Měly prý existovat už v antice, podle historiků se ale dochovalo jen zoufale málo důkazů na to, aby se tato skutečnost dala považovat za samozřejmou.

Pravděpodobně nejznámějším domnělým důkazem je zpráva Johanna Philippa Siebenkeese, podle kterého byl nástroj používán k popravě již v roce 1515. Tehdy měla sloužit k potrestání padělatele mincí. Nikdy se ale nepodařilo dohledat další informace.

Dnes jsou sice panny vystavovány v mnoha muzeích, u každého exponátu je ale jasně napsáno, že se jedná pouze o napodobeninu, která vznikla jen na základě představ a popisu vědců. Pravděpodobně se tak jedná jen o mýtus, který nikdy ve středověku k popravám nesloužil.

Trest pro neúspěšné sportovce?

V roce 2003 se do médií dostala informace, že byla jedna z panen nalezena na konci 20. století v komplexu Iráckého olympijského výboru. Podle všeho byla velmi často používána, hroty totiž byly otupělé a byly na nich stopy krve.

Tomuto výboru tehdy předsedal syn iráckého diktátora Saddáma Husajna Udaj Husajn. Ten měl podle všeho do panny zavírat neúspěšné atlety, kteří se neumístili, nebo ty, již na tréninku nezvládli to, co se po nich požadovalo. Byla to prý jediná cesta, jak je potrestat.

Ani tato informace není zcela potvrzená, ale jedná se o mnohem pravděpodobnější záležitost, než že by železná panna skutečně pocházela ze středověku. Nástroj je ale stále zkoumán mnoha vědci, a v budoucnu se tak ještě možná ukáže celá pravda.

Zdroj: The Time, Livescience

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články