Zemřel Jeff Beck. Jeden z nejlepších kytaristů světa umíral v okruhu svých přátel, včetně Johnnyho Deppa

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jeff Beck
Zdroj: Profimedia

Jeden z nejobdivovanějších a nejvlivnějších kytaristů v rockové historii Jeff Beck zemřel ve věku 78 let. Oznámila to jeho rodina na sociální síti. Příčinou jeho úmrtí byla bakteriální meningitida. K jeho smrti se vyjádřil i známý herec Johnny Depp, který s ním byl až do jeho konce.

Své působení započal Jeff Beck v kapele Yardbirds a následně měl několik svých uskupení. Ve všech případech vnášel do hry svůj styl a svou osobnost.

Patřil mezi nejlepší kytaristy světa

Když v roce 1965 nahrazoval v kapele Yardbirds kytaristu Erica Claptona, vnesl do kapely expanzivní prvek, jenž signalizoval vznik psychedelického rocku.

O tři roky později kytarista založil vlastní kapelu, která se později stala známá jako Jeff Beck Group. V kapele s ním působili v té době ne moc známí Rod Stewart a Ron Wood. Z debutového alba „Truth“ skupiny čerpal inspiraci Jimmy Page při zakládání kapely Led Zeppelin.

V roce 1975 se Beck vydal na sólovou kariéru. Vydal album „Blow by Blow“, kterého se prodalo více než milion kopií.

Jak uvádí The New York Times, Beck během své hudební kariéry pomohl buď prosadit nebo rozšířit důležité technické inovace na svém nástroji. Vypracoval použití zkreslení a efektů zpětné vazby či zesílil efekt ohýbání not na kytaře.

Za své působení v hudebním světě si vysloužil osm zlatých alb a sedm cen Grammy. Byl dvakrát uveden do Rock’n’rollové síně slávy – v roce 1992 jako součást Yardbirds a v roce 2009 jako sólová hvězda.

Časopis Rolling Stone Becka zařadil mezi 5 nejlepších kytaristů světa a jeho umění mohli zažít naživo i fanoušci v České republice. Jeho evropského turné se zúčastnil herec a hudebník Johnny Depp.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jeff Beck (@jeffbeckofficial)

Slavní se vyjadřují ke kytaristově úmrtí

Zpráva o smrti legendy rozesmutnila hudební svět. „Bude nám všem moc chybět,“ napsal na twitter Mick Jagger.

„Šestistrunný válečník už tu není, abychom obdivovali kouzlo, které dokázal utkat kolem našich smrtelných emocí. Jeff mohl usměrňovat hudbu z éteru. Jeho technika je jedinečná. Jeho představivost je zřejmě neomezená. Jeffe, mně a milionům fanoušků budeš chybět ,“ napsal pak na svůj twitter Jimmy Page.

„Teď je Jeff pryč, mám pocit, jako by jeden z mých bratrů opustil tento svět, a bude mi moc chybět,“ pokračoval ve stejném duchu na twitteru Ronnie Wood.

Dle serveru People bylo v době smrti s kytaristou několik jeho přátel, mezi kterými byl i Johnny Depp.

„Měli opravdu těsné přátelství, byli si nesmírně blízcí. Ještě více se sblížili během loňského léta, kdy byli na společném turné,“ potvrdil pro zmíněný server zdroj blízký Beckovi.

Depp v jednom ze svých videí potvrdil, že v době, kdy probíhal soud s Amber Heard, byli Beck a jeho manželka hercovi velkou oporou.

„Byl tu pár, který mi velmi pomohl udržet se naživu, zdravý a šťastný, během té ‚podivnosti‘, a to byli Jeff a Sandra,“ říká na videu doslova herec.

Zdroje: People, Twitter, The New York Times

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články