Zkušenou trenérku zabila velryba, se kterou 16 let pracovala. Doslova ji skalpovala

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
velryba
Zdroj: Shutterstock

Dawn Brancheauová byla trenérka vodních tvorů, která v roce 2010 zemřela po útoku jedné z velryb, se kterými dlouhé roky spolupracovala. Nedávno byla zveřejněna zpráva z její smrti, která popisuje děsivé detaily z posledních chvil jejího života. A není to nic pro slabé povahy.

Tilikum byl zajat ve věku dvou let a byl považován za velmi nebezpečné zvíře. Dawn ale věřila tomu, že po šestnácti letech spolupráce s ním si může dovolit mluvit s lidmi o jeho chování, zatímco stála na kameni ve vodě, kde se obr vážící 5,4 tuny nacházel. Bohužel ten den z neznámého důvodu velryba zaútočila.

Během vystoupení před diváky byla čtyřicetiletá žena najednou vtažena pod hladinu tak rychle, že si jen málokdo stihl všimnout, co se stalo. Lidé okamžitě začali křičet, a ačkoli přítomní strážní a plavčíci ihned povolali pomoc, bylo už v tu chvíli jasné, co se stane.

5 minut boje o život

Tilikum se opakovaně s Dawn vynořoval a opět ji táhl pod hladinu. Bylo vidět, že ji drží v tlamě za vlasy a ona bojuje ze všech sil, aby se osvobodila. To se jí ale nedařilo. V jednu chvíli zmizela velryba pod hladinou a všem se tajil dech. Po pěti minutách se vynořila.

Trenérka, která byla stále zachycena v ústech zvířete, ležela bezvládně pod vodou. Někteří ještě stále doufali. Mnoho zvědavců se snažilo zahlédnout co nejvíce, strážní nemohli dostat lidi z místa. Bylo jasné, že na tenhle zážitek jen tak někdo nezapomene.

Záchranářům se nakonec podařilo vylovit ženu z vody až po dlouhých dvaceti minutách. Dostat se k velrybě bylo prakticky nemožné a bylo zapotřebí hodně lidí, aby se jim nakonec podařilo zvíře uklidnit. Jenomže to nebylo na tom všem to nejhorší.

Kusy kůže na dně nádrže

Když byla Dawn Brancheauová vytažena na břeh, chyběla jí velká část obličeje a byla skalpovaná. Pro její kůži se museli záchranáři potopit až na dno vodní nádrže. Velryba ji tahala za vlasy takovou silou, až je servala dokonce i s kůží.

Přesto ale zemřela Dawn na utopení. Na jejím těle bylo nalezeno mnoho modřin a zlomenin, jak s ní velryba smýkala kolem různých větších kamenů, ale nedostatek vzduchu v plicích byl nakonec tím, co stálo ženu život. Soudě dle ztráty krve by ale Dawn zemřela tak jako tak.

Krvavou podívanou kromě dospělých viděla celá řada dětí a vše bylo zachyceno i na kamerách, které živé vystoupení snímaly. Některé záběry dokonce unikly na internet a staly se velmi populárními, ačkoli to, co na nich bylo zachyceno, by mnohé spíše vyděsilo. Většina fotografií a videí byla později z internetu z pochopitelných důvodů stažena.

Zdroj: dolphinproject.com, mirror.co.uk, dailystar.co.uk

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články