Zvrácený papež: Úplatky, podvody a orgie s mnoha ženami. To vše bylo součástí jeho úřadování

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Alexandr papez
Zdroj: Cristofano dell'Altissimo, Public domain, via Wikimedia Commons

Oficiálně byl známý jako papež Alexandr VI. Jeho civilní jméno bylo Rodrigo Borgia. Papež, který si vysloužil pověst toho nejšpinavějšího muže ve svém úřadu vůbec, se dostal k moci na konci 15. století a pro svůj úspěch udělal prakticky cokoli. Z činů, které ve svém životě prováděl, se vám zvedne žaludek. Jeho příběh přináší mimo jiné web historyextra.com.

Jméno Borgiů bylo nechvalně známé ještě před tímto papežem. Jeho strýc Alfonso de Borgia jako papež uplácel úředníky a staral se o to, aby se na vysoká místa dostali především členové jeho rodiny. A právě tak se mu podařilo vyzdvihnout i Rodriga.

Z toho totiž udělal kardinála, mladík se ale poměrně rychle naučil, komu a s čím má pomoci, aby získal výhody zase on sám. A tak se brzy vypracoval a stal se sám papežem. Pak přijal jméno Alexandr VI. a společně s příbuznými, které dosadil na potřebné pozice, vládl církvi.

Papežovy orgie

Psal se 30. říjen roku 1501. Ten den mělo podle některých historiků dojít k orgiím, které pořádal papež společně se svým synem Cesarem. Zda je to skutečně pravda, o tom se dodnes mnoho lidí pře. Pokud by na tom ale ve skutečnosti něco bylo, jednalo by se pravděpodobně o jeden z nejzvrhlejších činů v historii církve.

Záminkou byla takzvaná Kaštanová hostina. Na veřejnost měla působit jako běžná sešlost, tedy jako večeře s váženými hosty. Ve skutečnosti ale papež a jeho syn pozvali více než padesát prostitutek, s nimiž si užívali hromadné orgie. Podle některých záznamů se předháněli v tom, kdo uspokojí více žen.

O této noci hovoří nejedna kronika, je tedy velmi pravděpodobné, že se něco takového skutečně odehrálo. Přesto historici tvrdí, že to mohlo být zcela jinak, nebo že byla dokonce aféra úplně smyšlená. Nic to ale nemění na tom, že byl papež Alexandr VI. zvrhlý a podlý muž.

Zabil ho vlastní syn

Co se smrti týče, podobně jako v případě orgií se vědci přou i o tom, jak papež skonal. Někteří totiž tvrdí, že šlo o obyčejnou mrtvici, mnohem více lidí se ale přiklání k názoru, že papeže zabil jeho syn. Ačkoli k tomu mělo dojít omylem.

Alexandr VI. totiž pořádal jednoho dne setkání s kardinálem. Chtěl ho otrávit jídlem a pitím. Proto požádal syna, aby je obsluhoval. Syn ale bohužel při servírování prohodil talíře, a otrávenou porci tak dostal jeho otec. Pár dní nato se nafoukl, jeho tělo zfialovělo a on zemřel.

Je to ale pravda? Nebo šlo skutečně o mrtvici? Mohl syn zabít svého otce vědomě? I tyto teorie existují, nikdo ale nepřišel na to, proč by to mladík dělal. Nikdy se totiž nemluvilo o tom, že by nakonec ze smrti svého otce něco měl.

Zdroj: Historyextra.com
Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články