Wim Hofova metoda: Lze pouhým dechem zlepšit imunitu? Tato praxe má několik sporných bodů a úskalí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Hof Wim
Zdroj: Profimedia

Může nám dech zlepšit imunitu nebo změnit pH naší krve? O pravdivosti tohoto tvrzení je přesvědčený Wim Hof, nizozemský otužilec, který se této metodě věnuje skoro celý svůj život a učí ji i svoje následníky. Ačkoliv jsou k této metodě někteří odborníci skeptičtí, nemůžou mu upřít výsledky, které on sám dokázal na sobě a na svém těle. Rozepsal se o nich Discover Magazine.

Otužilec s přezdívkou „Iceman“ se narodil v Nizozemsku v roce 1959 a nejvíce se proslavil takzvanou Wim Hofovou metodou (WHM), která kombinuje dýchací techniky, uvolnění těla a mysli a vystavení těla chladu. Právě v tom má své největší úspěchy.

V roce 2000 vytvořil nový Guinnessův rekord v největší vzdálenosti uplavané pod ledem, v roce 2007 vytvořil světový rekord v nejrychleji uběhnutém půlmaratonu naboso na ledu a sněhu. Je držitelem šestnácti světových rekordů v přímém styku celého těla s ledem. Také vystoupil na Kilimandžáro pouze v kraťasech.

V čem spočívá jeho tajemství?

Hof o své technice tvrdí, že dokáže vyvolat v těle fyziologické změny, které mu pomáhají odbourat stres, dodávají mu více energie a zlepšují jeho imunitní systém. Tajemství je v dýchání. Hof doporučuje 30 rychlých nádechů nosem a výdechů ústy, poté jeden hluboký nádech s výdechem, který trvá tak dlouho, jak vydržíte, a nakonec hluboký nádech a výdech trvající 10 vteřin. Celá tato série se opakuje podle potřeby.

„Pokud okysličíte tělo tímto způsobem, dostanete kyslík do tkáně. [Klasické] dýchání to nedělá. Co se stane v mozkovém kmeni? Mozek říká: Už tam není kyslík. Poté spustí adrenalin do celého těla. Adrenalin je nutný pro přežití, ale tentokrát je zcela kontrolován. (…) Adrenalin vystřeluje do celého těla a obnovuje jeho nejlepší funkčnost,“ vysvětluje sám Wim Hof.

pH krve nám změnila současná doba

Ve své teorii pracuje také s pH krve. Podle něj je možné za pomoci dýchání přeprogramovat transmitery v cévách a udělat krev více zásaditou. Toto je asi nejspornější bod celé praxe. Podle vědců, i kdyby bylo možné pH krve dlouhodobě kontrolovat, bylo by to vlastně kontraproduktivní, neboť tělo samo nejlépe ví, jaké pH zrovna potřebuje.

Wim Hof však upozorňuje, že během vývoje lidé jaksi „degenerovali“, že kyselejší krev je jen důsledkem našeho pohodlného života, ale že to neznamená, že je pro naše tělo to nejlepší. Svou teorii se pokoušel několikrát dokázat. Zúčastnil se například studie, kdy byla jeho svěřencům, kteří prováděli deset dní jeho cvičení, podávána injekce se zánětlivými látkami. Jak se ukázalo, jeho skupina měla oproti té kontrolní, která necvičila, nižší hodnoty zánětu v těle a jeho účinky nebyly tak silné.

Jeho praxe stále hledá správnou teorii

Prokázalo se tedy, že Wim Hofova metoda má pozitivní vliv na imunitu. Dlouhodobý vliv na pH krve však dokázán nebyl. Další výzkumy však nadále pokračují. Velmi se jim věnuje Andrew Huberman, který se snaží Hofův přínos empiricky dokázat. On sám byl nejdříve ke cvičením skeptický, nyní se ale stal jejich velkým fanouškem.

O tom, že je Wim Hof odolnější než většina smrtelníků, nikdo nepochybuje. Stále ale zůstává otázka, nakolik je to díky jeho metodě a nakolik vděčí genetickému potenciálu.

Ačkoliv on sám často předkládá nadhodnocená data a teorie, které nebyly žádným způsobem ověřeny, většina vědecké veřejnosti se shodne na tom, že pokud se Wim Hofovo dýchání praktikuje správně a v bezpečí, nemůže být škodlivé, spíše naopak.

Zdroj: Discovermagazine.com

Autor: Markéta Mladá



Související články