15 °C na toaletách v obchodních centrech, 16 na pokladnách v supermarketu. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo nové minimální teploty

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
radiator
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo snížit minimální teplotu na pracovištích. V současné době je stanovena na 18 °C, v rámci šetření by ale mohla být snížena i na 16 °C. Například pokladní na kase v supermarketech nebo řidiči by prý v těchto podmínkách mohli pracovat bez problémů. Vláda návrh ministerstva v pondělí schválila.

Podle návrhu ministerstva by se dále mohla minimální teplota snížit také pro pracovníky montážních linek, ale i v laboratořích a kancelářích. Institut navrhuje změnu i v případě sedavých zaměstnání, tedy těch s minimálním množstvím pohybu.

V tomto případě je v současné době minimum 20 °C, podle ministerstva by ale mělo stačit 18 °C, uvádí TV Nova. U zbytku pracovišť teplota zůstává stejná, zde je minimum například až 10 °C.

Krize

„Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize,“ uvedlo v důvodové zprávě k nařízení ministerstvo.

To nově nastavilo také minimální teploty v umývárnách, na záchodech a v šatnách. Například na toaletách kanceláří či obchodních center je nyní minimální teplota stanovena na 15 °C.

„Uznávám, že šetřit by se opravdu mělo, toto omezení mi ale přijde příliš. Na záchod nechodí jen dospělí, ale také děti, které jsou k nemocem náchylné. A 15 stupňů je podle mého názoru v tomto případě opravdu málo,“ říká pro Přehledně24 pětatřicetiletá Dominika z Všenor.

Návaznost na předešlá rozhodnutí

Podle ministerstva zdravotnictví je snižování minimálních teplot návazností na předešlé kroky, které vláda v rámci šetření během energetické krize udělala. Jedná se například o zastropování cen energií pro domácnosti, ke kterému bylo třeba doplnit opatření také pro instituce a firmy.

Podle iDNES konzultoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minimální teploty i s hygieniky, kteří s návrhy ministerstva souhlasí. Už v srpnu navíc ministerstvo navrhlo také vyhlášku, podle které by se snížila teplota v případě nedostatku plynu také ve školách a nemocnicích, ale i v domácnostech.

„Já myslím, že se zvýší počet lidí, kteří pracují doma a docházejí do zaměstnání pouze v případě nutnosti,“ komentuje změny minimálních teplot na pracovištích diskutující pod článkem na iDNES. „Doufám, že vláda půjde příkladem a ministři a jejich tým bude mít nastaveno minimum. Nevěřím, že to úředníci dají,“ doplnil další.

Zdroj: Vláda, TV Nova, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články