Brno představilo novou koalici, která zahrnuje i ANO. Primátorkou nadále zůstává Markéta Vaňková

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Marketa Vankova
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Minulý týden jsme informovali o jednáních o brněnské koalici, která měla dle primátorky Markéty Vaňkové do konce týdne skončit jasným výsledkem. Nyní bylo potvrzeno, že koalice je již dohodnuta a bude ji tvořit sedm stran.

Vaňková dohodu oznámila včera s tím, že během dneška bude podepsána koaliční smlouva a ustavující zastupitelstvo by se mohlo sejít již ve středu 19. října.

Drtivá většina v zastupitelstvu

Dohodnutá koalice bude mít v zastupitelstvu drtivou většinu 46 zastupitelů z 55 a budou ji tvořit ODS, TOP 09, STAN, ANO, Piráti i ČSSD.

Pro připomenutí uvádíme, že komunální volby v Brně vyhrála koalice ODS a TOP 09 se 16 zastupiteli. Na druhém místě skončilo hnutí ANO (13 zastupitelů), na třetím poté uskupení KDU-ČSL a STAN (10 zastupitelů) a na posledním skončila koalice SPD, TRIKOLORA, MORAVANÉ a nezávislí (6 zastupitelů).

Naopak do opozice půjdou strany Zelení se Žít Brno a SPD s Trikolorou a Moravany. Matěj Hollan za Žít Brno, které vzniklo jako protestní hnutí v roce 2014, uvedl dle iDNES: „Když se na to teď díváme, jsme nakonec rádi, že v koalici chybíme.“

Vaňková zůstává primátorkou a jejím náměstkem bude i nadále Robert Kerndl, který bude mít dále na starosti energetiku a také sociální péči. Radní pro dopravu také zůstává nadále stejný a bude jím Petr Kratochvíl. Sport pak dostal na starosti Tomáš Aberl.

Druhé ANO bude mít v zastupitelstvu tři radní René Černého, Petra Bořeckého a Karin Karasovou. ČSSD bude mít jako svého zástupce Jiřího Olivu v oboru majetku. Lidovci, STAN a Piráti své zástupce v radě zatím jmenované nemají, ale dostali na starosti životní prostředí a školství, participativní rozpočet, strategický rozvoj a IT.

Jednání nebyla bez problémů

Dle vyjádření primátorky je takto dohodnutá koalice nejlepší variantou pro Brno. „Tato platforma je nejlepší a udělám vše pro to to, abychom v zásadních tématech našli shodu bez ohledu na to, zda to bude v koaliční smlouvě, nebo ne,“ uvedla pro iDNES.

Dle politologa Michala Pinky z Masarykovy univerzity, kterého server iDNES oslovil, není rozhodnutí Vaňkové vhodné.

„Jedná se o defektní prvek demokracie. Lidově řečeno, politici ve velkém městě, které je svým charakterem blízké celostátní úrovni, se chovají jako představitelé zapadlého městečka na periferii, kde většinou vedlejší zájmy všeho druhu jsou důležitější než strategické uvažování,“ vysvětlil Pink svou kritiku.

Fiala by preferoval koalici bez ANO

Proti široké koalici s ANO je i sám premiér Petr Fiala. „Preferoval bych koalici jenom na vládním půdorysu,“ reagoval na rozhodnutí Vaňkové pro Seznam Zprávy premiér.

„Moji brněnští přátelé tam dali přednost širší koalici z důvodu, že chtějí širokou podporu pro strategické projekty, které Brno chystá. Já jejich vysvětlení respektuji, ale nijak to nemění můj názor, že bych preferoval koalici jenom na vládním půdorysu,“ dodal Fiala k rozhodnutí Vaňkové.

Zároveň připustil, že stejná obava jej trápí i ohledně koalice v Praze, kde jednání stále nejsou u konce a i v hlavním městě se mluví o případné koalici s hnutím ANO.

Zdroj: iDNES, ČSÚ, Seznam Zprávy, Přehledně 24, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články