Broumovská diskuze pěti prezidentských kandidátů: Petr Pavel schytal kritiku za svou minulost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr pavel
Zdroj: Profimedia

Minulý pátek se v debatě Broumovských diskusí utkali kandidáti na prezidenta Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula. Ve velkém se rozebírala například komunistická minulost generála Petra Pavla, každý z kandidátů pak promluvil o své představě prezidenta.

Především bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel čelil podle iDNES ze začátku debaty kritice. V 80. letech byl totiž předsedou základní organizace KSČ na škole, která připravovala i pozdější vojenské rozvědčíky.

„Když jsem stál v roce 1989 na náměstí v Ostravě, a když jsme ve firmě vyhazovali komunisty, Lidové milice, Socialistický svaz mládeže, tak mě nikdy nenapadlo, že po třiceti letech budou kandidovat na prezidenta lidé spojení s touto minulostí,“ uvedl například kandidát Josef Středula.

Myslel jsem, že to bude samý antiBabiš

Petr Pavel se v diskuzi bránil. Uvedl, že šlo o šest let jeho předlistopadové éry, po níž následovalo třicet let v armádních službách ve svobodných poměrech. Podle iDNES sice připustil, že z minulosti je třeba se poučit, důležitá je pro něho ale prý budoucnost a současnost.

Z narážek svých soupeřů si nicméně moc nedělal, naopak se později na své sociální síti pochlubil jejich názory proti své osobě. „A to všichni říkali, že kampaň bude samý antiBabiš,“ rýpl si do expremiéra.

Už v minulosti přitom Pavel upozornil, že s Babišem by se rád utkal v duelu, aby mohli lidé posoudit, kdo z nich má více zkušeností. Expremiéra nepovažuje ve volbách za hrozbu, pokud by se ale prezidentem stal, byl by prý hrozbou pro Českou republiku.

Prezident je symbol, má za úkol reprezentovat

Kromě debaty okolo generála Pavla účastníci diskuze promluvili o tom, jaký by měl podle jejich slov prezident být. „Prezident má za úkol reprezentovat celou zemi. Nezastupuje jenom své voliče, má si najít cestu k těm, kdo ho nevolili. Musí být připraven naslouchat těm, kdo mají odlišné názory,“ uvedl Pavel Fischer.

S jeho slovy souhlasí i Danuše Nerudová, která dodává, že prezident je především symbol. „Chtěla bych naší zemi znovu připomenout, kolik věcí můžeme změnit, když politici nebudou rozsévat nenávist, ale naopak budou probouzet to nejlepší v nás. Považuji za důležité podporovat aktivní i zastávat se nejslabších,“ uvedla podle Náchodského deníku.

„Pocity solidarity a sounáležitosti nás jako lidské bytosti naplňují pozitivními emocemi. V takové situaci si dokážeme uvědomit, že nás cosi spojuje, a jsme ochotni více spolupracovat,“ řekl v diskuzi Marek Hilšer. Záznam z Broumovských diskusí je dostupný také na webu České televize.

Zdroj: Broumovské diskuse, iDNES, Náchodský deník, Česká televize, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články