Středula se zapojuje do boje o Hrad. Má podporu stávajícího prezidenta Zemana

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Stredula Josef
Korektura: 'Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

Prezidentský boj pomalu nabírá na obrátkách. Oznámením své kandidatury se do něj před časem zapojil i odborový předák Josef Středula, který ve středu navštívil stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Po jejich schůzce Středula oznámil, že jej dosluhující hlava státu v boji o Hrad podporuje, stejně tak jako Andreje Babiše. Ten byl za prezidentem v Lánech v neděli.

Prezidentské volby se pomalu blíží. Dosud nerozhodnutí uchazeči oznamují své kandidatury a začínají bojovat o přízeň svých potenciálních voličů.

Kandidáti navštěvují Hrad

Dva z nich začali přímo od těch nejvyšších pater a na Pražském hradě navštívili končícího prezidenta Miloše Zemana. Minulou neděli to byl Andrej Babiš, který svou kampaň odstartoval den po schůzce v Lánech.

Ve středu pak dorazil na Hrad předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Na webových stránkách Pražského hradu návštěvu avizoval také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Také mimo jiné doplnil, že návštěva byla uskutečněna na základě žádosti samotného Středuly.

Zeman podporuje Středulu i Babiše

Ten se po schůzce na svém twitteru pochlubil, že jej prezident v jeho kandidatuře podporuje. „Pan prezident se vyjádřil, že mě podporuje do druhého kola stejně jako Andreje Babiše,“ uvedl Středula také podle webu Echo24.

Andrej Babiš oznámil svou kandidaturu na poslední chvíli. Oproti jiným kandidátům má tu výhodu, že nemusí sbírat podpisy občanů. V jeho kandidatuře jej totiž podpoří poslanci hnutí ANO, kterého je on sám předsedou. Což mu podle platné legislativy stačí.

Středula začal podpisy sbírat na konci května. Jak je na tom nyní, však není ještě úplně jasné. Podle Novinek by se ale odborový předák nebránil ani podpoře ze Senátu.

Prezidentská debata o Ukrajině i feminismu

Středula se také už zúčastnil jedné z prvních prezidentských debat. Ta proběhla na půdě Právnické fakulty UK. Kromě předsedy odborů se jí zúčastnila také Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Karel Janeček. Místo Andreje Babiše pak zaskočil jeho PR specialista Marek Prchal.

Během diskuze se řešila celá řada témat. Všichni kandidáti se například shodli na tom, že by Česká republika měla i nadále podporovat Ukrajinu. „Je to naše úloha jako součást NATO a Evropské unie chránit naše sousedy,“ uvedl podle Novinek Středula.

Většina z nich se také shodla na tom, že je stále potřeba pracovat na rovnoprávnosti žen a mužů. Hilšer a Fischer se dokonce nebáli označit za feministy. „Jsem feminista, protože T. G. Masaryk byl feminista,“ citoval senátora Pavla Fischera server iDNES.

Zdroj: Hrad, Echo24, Novinky, iDNES, Přehledně24, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články