Část ulice Korunovační už je oficiálně přejmenována na Ukrajinských hrdinů. Ruská ambasáda by mohla mít v budoucnu problémy s poštou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ulice korunovacni
Zdroj: Profimedia

Lidé ve světě i u nás v Česku se snaží ze všech sil pomoci Ukrajině a projevit napadené zemi solidaritu. Udělat se to dá mnoha způsoby. V rámci projevu nesouhlasu s ruskou agresí například i u nás došlo k přejmenování několika míst. Ulice Korunovační se tak nyní z části jmenuje Ukrajinských hrdinů.

Informace o možném přejmenování ulice se objevila na portálu hlavního města Prahy už koncem března. Návrh na změnu podalo tehdy zastupitelstvo Prahy 6. Část ulice je již dnes v katastru zapsána svým novým názvem jako ulice Ukrajinských hrdinů.

„V daném území nesídlí žádná fyzická osoba, která by si musela měnit občanský průkaz, ani zde není zapsáno sídlo žádné právnické osoby vyjma Ruské federace,“ potvrdil radní Jan Chabr. Lidé si tak nebudou muset měnit občanské průkazy. Jinak tomu bylo například u přejmenování ulic v České Lípě.

Nové cedule do konce dubna

Zatímco oficiálně je ulice již zapsána v katastru jako Ukrajinských hrdinů, mnoho lidí si změnu prozatím neuvědomilo. Na cedulích je totiž stále jako Korunovační. To by se ale podle všeho mělo změnit do konce dubna, jak informoval zpravodajský server ČTK.

Podle toho radní Prahy 6 potvrdil, že do konce dubna by měly být nové cedule vyrobeny. „Během dubna budou vyrobeny smaltované tabule, které se poté nově osadí,“ oznámil. Kromě přejmenování ulice schválili zastupitelé také nové pojmenování přilehlého železničního mostu.

Ten ponese název po ukrajinském válečném hrdinovi Vitaliji Skakunovi, který 24. února zahynul v ukrajinském městě Cherson. Most tak nyní nově propojuje ulici Korunovační s  její přejmenovanou částí Ukrajinských hrdinů.

Problémy ruské ambasády

Na přejmenované ulici sídlí ruská ambasáda, která by podle všeho mohla mít nyní problémy například s doručováním pošty. Proto bude muset pravděpodobně používat novou adresu, nebo uvádět přilehlé náměstí Borise Němcova, což byl zavražděný ruský opoziční politik.

Je ale jasné, že ještě nějaký čas bude pošta doručovat i zásilky označené starou adresou.

„Pokud dojde k přejmenování ulice, tato změna se promítne do databází České pošty, podle kterých jsou zásilky doručovány. Během překlenovací doby, jejíž délka není striktně daná, Česká pošta doručuje zásilky i na adresy, ve kterých je napsaný původní název ulice,“ sdělil ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík.

V České republice už došlo k přejmenování několika míst, na některých žije řada lidí, kteří si teď adresu trvalého bydliště musí změnit.

Podle všeho není vyloučeno, že se přejmenování dočkají i některé další ulice. 16. března bylo například oznámeno zastupitelstvem města Česká Lípa, že ulice Moskevská se bude nově jmenovat Křížová a ulice Ruská se přejmenuje na Vilovou, jak jsme psali zde.

Zdroj: ČTK, Přehledně24, Portál hlavního města Praha

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články