Cena dálniční známky poroste, připustil Kupka. Podle občanů by se měly dát dálnice nejdříve do kupy a pak teprve zdražit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dalnice
Zdroj: Shutterstock

Dálniční známky v České republice zdraží. Ministr dopravy Martin Kupka to připustil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. Sice neuvedl, o kolik se ceny zvednou, řekl ale, že jde o krok nezbytný pro další investice. Jasný není ani termín, kdy by ke zdražení mělo dojít.

„Cena dálničních známek se neměnila deset let. Debatovalo se o tom loni a také jsme chystali možnost, jak jít po rakouském modelu, který váže cenu známek k inflaci. Rostou náklady na údržbu či investice do dopravní infrastruktury. A přineseme jednodenní známku. Povedeme debatu o tom, kolik bude stát,“ řekl Kupka v Partii. Ještě loni v dubnu přitom tvrdil, že zvyšovat ceny za známky se nějaký čas ministerstvo nechystá.

Havlíček by nezdražoval

S Kupkou výrazně nesouhlasí exministr dopravy Karel Havlíček. Ten uvedl, že sice vše zdražuje, v tomto případě by byl ale obezřetný. Podle jeho slov by se mělo počkat několik let, až nebude krize.

Jenže podle současného ministra resort potřebuje peníze na investice. A v takovém případě se musí počítat s tím, že se bude někde také zdražovat. Roční známka u nás nyní stojí 1500 korun, třicetidenní 440 korun a desetidenní 310 korun.

Ministerstvo připravuje dále podle Kupky také jednodenní kupony, které by doplnily stávající desetidenní známku. Se vznikem jednodenní známky po celé EU počítá evropská směrnice, uvádí Česká televize.

Ke zvýšení cen dálničních známek podle serveru Novinky přistoupili loni například na Slovensku. Od ledna 2023 tam lidé koupí známku zhruba o pětinu dráž. I tak roční známka vyjde v převodu na koruny levněji než u nás, a to zhruba na 1457 korun.

Tragický stav dálnic

Lidé na sociálních sítích upozorňují na to, že ministerstvo dopravy by se mělo více zaměřit na opravy dálnic, které jsou u nás v katastrofálním stavu. Pár lidí pak podotýká, že se v takovém případě není čemu divit, že chce vláda více vybírat. Mnozí se ale bojí, že na investicích do nových silnic se to nijak neprojeví.

„Ono se není čemu divit, když máme možná nejdražší stavby silnic a dálnic,“ píše k situaci na facebooku uživatel Lucciano Soldini. „Dálnice samá díra, vlna a uzavírka, ale musí se to zdražit,“ doplňuje nespokojená paní Jana.

„Když chcete zdražit, co třeba nejdříve dát do kupy dálnici? A až pak vybírat poplatky za využití, ať to odpovídá. Máme srovnatelné poplatky za dálniční známku jako jiné země EU. Srovnejte ale třeba s Německem kvalitu dálnic ČR,“ uvádí pod jiným facebookovým příspěvkem pan Pavel.

„Mám za to, že cena dálniční známky je dost vysoká na to, kolik tu máme kilometrů dálnic. A to nemluvím o kvalitě některých úseků,“ souhlasí na twitteru paní Alena.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Novinky, Česká televize, Facebook, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články