Česká filmová a televizní akademie zveřejnila užší výběr snímků, které mají šanci získat Českého lva

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Cesky lev
Zdroj: Profimedia

Vyhlášení vítězů Českého lva se blíží a Česká filmová a televizní akademie zveřejnila snímky, které se dostaly do užšího výběru. Dle kritiků mají nejvíce šancí snímky Arvéd, BANGER a Il Boemo.

V prosinci jsme vás na Přehledně24 informovali o tom, že na jubilejní 30. ročník ceny Českého lva bylo nominováno rekordních 129 filmů a snímků.

Výběr byl díky covidu velký

Akademie rozhodovala z 47 celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů, 9 animovaných filmů, 10 krátkých filmů a 16 televizních děl. V prosinci také bylo spuštěno hlasování, které má na letošní ročník Českého lva na starost 183 renomovaných filmových profesionálů.

Mezi celovečerní filmy byly zařazeny novinky jako Spolu, Hranice lásky, Známí neznámí, případně komedie Střídavka, Vyšehrad: Fylm, Pánský klub, Princ Mamánek či Princezna zakletá v čase 2.

Důvodem, proč letošní ročník nabízí takové množství filmů, je pandemie onemocnění covid-19. Mnoho premiér se totiž kvůli uazvřeným kinům nemohlo konat, a tak se rozhodlo o jejich posunutí na dobu, kdy se kina opět plně otevřou návštěvníkům.

Filmy zvolené do závěrečného hlasování

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) na svých stránkách zveřejnila snímky, které postoupily do užšího finále.

Dle dosavadních výsledků hlasování, které probíhalo od 1. prosince 2022 do 8. ledna 2023, obdržely nejvíce hlasů snímky Arvéd (12 nominací), Il Boemo (11 nominací), BANGER (8 nominací) a Světlonoc (7 nominací).

Filmy Jan Žižka, Oběť, Podezření a Grand Prix pak do finále postupují shodně se 4 nominacemi.

Dále byly vybrány následující dokumentární filmy: Bratrství, Good Old Czechs, KaprKód, Toyen, baronka socialismu či Zkouška umění.

Mezi nejlepší televizní filmy či minisérie se dostaly Král Šumavy: Fantom temného kraje, Podezření a Pozadí událostí.

Zmíněná minisérie Král Šumavy je dále nominována v kategorii „Nejlepší hudba“, jak informovala TV Nova na svém twitteru.

Mezi seriály se do užšího výběru dostaly Devadesátky, Pět let a Stíny v mlze.

Nominovaní herci a herečky

Je také rozhodnuto o hercích a herečkách, kteří mají šanci získat cenu Českého lva za nejlepší herecký výkon.

Mezi nominované herečky patří Pavla Tomicová za roli psycholožky Kristýny ve filmu A pak přišla láska… či Barbara Ronchi za ztvárnění operní pěvkyně Cateriny Gabrielli v Il Boemo. Dalšími nominovanými herečkami jsou Klára Melíšková a Natália Germáni.

Za ženský herecký výkon ve vedlejší roli pak mají šanci odnést si sošku Vita Smačeljuk, Anna Kameníková, Martha Issová a Tatiana Dyková.

Z herců pak ČFTA zvolila Michala Kerna za roli ve filmu Arvéd, Adama Mišíka za jeho roli ve filmi BANGER, Matyáše Řezníčka a Martina Fingera. Za vedlější mužskou roli byli nominováni Saša Rašilov, Marsell Bendig, Štěpán Kozub, Miroslav Krobot a Oldřich Kaiser.

Na tiskové konferenci ČFTA byli již nyní vyhlášeni vítězové nestatutárních cen Českého lva. Jedná se o Cenu filmových fanoušků, kterou získal seriál Devadesátky. Dále pak Cena za nejlepší filmový plakát, kterou si odnesl film Arvéd.

Jubilejní 30. ročník Českého lva proběhne 4. března v Rudolfinu od 20:10 a bude jej v přímém přenosu vysílat ČT 1. Večerem bude již podruhé provázet Jiří Havelka.

Zdroj: Přehledně24, ČFTA, Facebook, Twitter, Česká televize

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články