Česká republika ukončila kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem a nahradila je hlídkami

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Kontroly na hranicich
Zdroje: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Z rozhodnutí vlády byly dne 29. září 2022 znovu zavedeny kontroly na hranicích se Slovenskem, které měly zabránit nelegálním přechodům přes hranice. Tyto kontroly byly ukončeny v noci na 5. února a nahradí je česko-slovenské hlídky prováděné zejména ve vlacích na slovenské straně.

Kontroly byly zavedeny z důvodu zvyšujícího se počtu migrantů, kdy cizinecká policie za rok 2022 odhalila 29 235 nelegálních migrantů, což bylo o 18 065 více než v roce 2021.

Kontroly se ukázaly jako nutné

O znovuzavedení kontrol informovalo ministerstvo 29. září a byly zavedeny na 10 dní. Slovenský premiér Eduard Heger byl tímto krokem zaskočen.

„Trochu zde selhala práce na straně České republiky. Takto se to nedělá. Je potřeba to řešit komunikací, nikoliv takovýmito překvapeními,“ prohlásil tehdy dle serveru iRozhlas.

Kontroly se po 10 dnech ukázaly jako potřebné a během nich bylo zadrženo 1 200 nelegálních migrantů a 33 převaděčů. Z tohoto důvodu se ministerstvo rozhodlo kontroly prodloužit. Původně do 28. října, ale poté se doba prodloužila do 4. února 2023.

Kontroly probíhaly po celé délce hraničního úseku a překročení hranic v jiných místech nebylo povoleno. Překročit hranice bylo možné jen s platnými doklady.

Následně zavedlo stejné kontroly na hranicích se Slovenskem i Rakousko. Země schengenského prostoru mohou o dočasných kontrolách rozhodnout maximálně na 6 měsíců. Česko a Rakousko využilo 4 měsíce z této lhůty.

Kontroly nahradí hlídky

O půlnoci ze 4. na 5. února byly kontroly na hranicích ukončeny. O jejich ukončení mimo jiné informovala i Policie ČR na svém twitteru.

Dle dat policie byly zkontrolovány přes 3 miliony osob, zadrženo 9 660 nelegálních migrantů a 142 převaděčů.

Pro server Seznam Zprávy pak ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že na hranicích zůstanou na zvýšeném dohledu policisté v počtu 70 na směnu. Kontroly již nebudou probíhat v rámci hraničních přechodů, ale v terénu a zejména ve vlacích na slovenské straně.

Důvodem ukončení je dle slovenského serveru Pravda fakt, že na začátku kontrol bylo zadržováno až 400 nelegálních migrantů denně, zatímco nyní se již jedná jen o jednotky.

O tomto snižování vypovídají i česká čísla, kdy v říjnu bylo zachyceno 6000 migrantů, v listopadu 3000 a v prosinci necelých 600.

Ministr dopravy Martin Kupka navíc dle serveru Seznam Zprávy uvedl, že Německo zrušilo kontroly ve vlacích z Plzně do Mnichova a nemělo by tak již docházet ke zpožděním vlaku.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, iRozhlas, Seznam Zprávy, Pravda, Twitter, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články