Česko si připomnělo události 17. listopadu. Proběhly vzpomínkové akce i protesty a demonstrace

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
17. listopad
Zdroj: Profimedia

Česká republika si včera připomněla Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Letos se tématem mnoha akcí, na kterých lidé vzpomínali na roky 1989 a 1939, stala také válka na Ukrajině. Jen v samotné Praze proběhlo během dne 21 oficiálních shromáždění, na které podle České televize dohlíželi policisté.

Čtvrteční oslavy započaly u Hlávkovy koleje. Tam si řečníci připomněli oběť studentů z roku 1939. I přes špatné počasí se pak sešly stovky lidí na Albertově, kde se 15. listopadu 1939 konalo poslední rozloučení se studentem lékařské fakulty Janem Opletalem.

Řada politiků dorazila na Národní třídu, kde uctili památku 17. listopadu 1989. Mezi přítomnými se objevili například Ivan Bartoš s Janem Lipavským nebo ministr vnitra Vít Rakušan.

„Největším nebezpečím pro demokracii jsou líní demokraté, lidé, kteří ten systém berou jako samozřejmost a ve chvíli, kdy přicházejí problémy a konfrontace, tak nejsou ochotni se za něj postavit,“ pronesl ve svém proslovu Rakušan podle serveru Novinky.

Jeho slova po celou dobu ale provázel také křik některých občanů, kteří s českou vládou nesouhlasí. To se projevilo i na demonstraci Česko na 1. místě, která se konala včera odpoledne. Lidé při ní tentokrát zamířili před sídlo České televize a kromě toho, že si připomínali, za co 17. listopadu před lety bojovali, požadovali opět demisi vlády.

Protestní akci pořádalo také hnutí Chcípl pes, které se sešlo na Letné. Na událost kvůli špatnému počasí ale dorazila pouze necelá stovka lidí, informují Novinky.

Nezkreslujme minulost

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila je třeba si připomínat minulost. Je ale třeba dávat pozor na to, aby se jednalo o skutečnost. „Největší nebezpečí, kterému čelíme, je, že si zkreslíme minulost,“ řekl podle Seznam Zpráv. Parafrázoval tím knihu 1984 britského spisovatele George Orwella, podle které ten, kdo ovládá minulost, ovládne také budoucnost.

„17. listopad je pro mě nejkrásnější státní svátek i proto, že se s ním pojí spousta mých osobních vzpomínek. Znamená pro mě naplnění mých snů, že jsme mohli začít žít ve svobodě a demokracii, že lidé mohli začít dělat to, co opravdu v životě chtěli, a za to nepřestanu být vděčný,“ napsal na svém twitteru premiér Petr Fiala, který se na Národní třídě také ukázal.

Následně zveřejnil i informaci o tom, že jako každý rok během tohoto svátku i letos poobědval s osobnostmi listopadových dní. „Považuji za velmi důležité mluvit o době, kdy svoboda nebyla samozřejmostí. Ti, kteří aktivně bojovali za demokracii proti totalitě, jsou skutečnými hrdiny a svým odhodláním nás stále inspirují,“ napsal na sociální síti.

Na Národní třídu dále dorazila i kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová či její oponent Petr Pavel.  K událostem z roků 1989 a 1939 se na svém facebooku vyjádřil i Andrej Babiš. Podle jeho slov obě události, které si Česko připomnělo, bojovaly za svobodu. Ta je podle něj v posledním roce v Česku ohrožena současnou vládou.

Ceny paměti národa

Sváteční den zakončilo večer předávání Cen Paměti národa v Národním divadle. Cenu si odneslo celkem 5 osobností z České republiky, Slovenska a Ukrajiny, které vzdorovaly komunismu nebo nacismu.

Cenu obdržela Marie Susedková, která za pomoc svému bratranci strávila dva a půl roku v komunistických pracovních táborech. Další oceněnou je Anna Šestáková, jejíhož manžela komunisté náhle zavřeli za protistátní činnost.

Jedno ocenění udělili organizátoři netradičně ukrajinskému disidentovi Myroslavu Marynovyčovi, shrnuje server iDNES. Dalšími dvěma oceněnými jsou Marie Henzlová a Pavel Eli Vago.

Zdroj: Česká televize, Novinky, Seznam Zprávy, Twitter, Ceny Paměti národa, iDNES, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články