Donald Trump oznámil, že bude kandidovat do Bílého domu. Republikáni ho viní z volebního zklamání

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
donald trump
Zdroj: Profimedia

Bývalý prezident USA Donald Trump včera oznámil, že bude opět kandidovat do Bílého domu. Při svém prohlášení Americe slíbil, že se opět stane velkým národem. Od republikánů přitom ale nedávno schytal za výsledky senátních voleb spíše kritiku.

„Chci, aby byla Amerika opět skvělá a slavná. Právě proto jsem se rozhodl kandidovat ve volbách 2024 na prezidenta země. Nejde o moji kampaň, ale o kampaň celého národa,“ řekl ve svém projevu, který později zveřejnil server The Guardian.

Během svého projevu porovnával své úspěchy s Bidenovou politikou v první polovině jeho volebního období. Více než vlastní chválu ale podle CNN využíval hanění současného prezidenta.

Strana si nemůže dovolit nominovat jen tak někoho

Během svého proslovu před republikány několikrát Trump zdůraznil, že kandiduje za svou stranu především proto, že nikdo jiný by nejspíš neměl ve volbách šanci. „Nemůžeme si dovolit postavit jako kandidáta obyčejného politika,“ uvedl.

Trumpovo oznámení o kandidatuře není podle CNN až tak překvapivé. Už před několika dny avizoval, že chystá velké oznámení, tehdy ale ještě nebyly sečteny hlasy senátních voleb. V těch měla podle předpokladů Trumpova strana zvítězit s jasnou převahou.

To se ale nestalo, i když výsledky voleb byly velmi těsné. „I když včerejší volby byly v některých ohledech určitým zklamáním, z mého osobního pohledu to bylo opravdu velké vítězství – 219 VÍTĚZSTVÍ a 16 PROHRANÝCH voleb – kdo kdy dokázal něco lepšího?“ řekl k volbám Trump už minulý týden.

Republikáni ho viní z volebního zklamání

Ačkoli se Senát podařilo republikánům obsadit, část politiků ze strany není s výsledkem voleb spokojena, protože se velmi liší od očekávání. A z volebního zklamání viní právě Trumpa. Podle mnohých nyní svou řečí o kandidatuře zachraňuje to, co doposud pokazil, uvádí Česká televize.

„Myslím si, že jméno bývalého prezidenta Trumpa stranu poškodilo. Republikáni měli šanci vyhrát s jasnou převahou, ale nestalo se tak. A je to především vinou jediného člověk,“ řekl serveru CBS News bývalý guvernér státu Massachusetts Charlie Baker.

I proto někteří politici apelovali na Trumpa, aby své zásadní oznámení o kandidatuře na prezidenta odložil. „Měli jsme obrovský úspěch. Proč by se mělo něco měnit?“ reagoval nicméně na jejich slova politik.

Zdroj: The Guardian, CNN, CBS News, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články