Výsledky voleb v USA jsou překvapivé. Biden sice prohrál, republikáni ale neměli převahu, kterou očekávali

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

V amerických kongresových volbách nakonec demokraté sice přišli o většinu ve Sněmovně, na druhou stranu ale Senát udrželi. Původně se přitom předpokládalo, že pro Bidena a jeho stranu dopadne situace špatně a republikáni Donalda Trumpa s drtivou převahou zvítězí.

S vedením země Joem Bidenem nejsou občani USA zcela spokojeni. Podle CNN se tak z původních průzkumů zdálo, že budou mít demokraté při volbách velký problém. Strana se ale nakonec udržela relativně dobře.

Bidenova administrativa se potýkala s nedůvěrou voličů podle BBC například proto, že v září činila v USA inflace 8,2 %, což se lidem zdálo příliš. Na druhou stranu Biden po celou dobu války podporuje Ukrajinu a po vítězství republikánů by v tomto ohledu nebylo nic jisté. I to byl podle médií možná důvod k tomu, že Trumpova strana tolik nezabodovala.

Ve Sněmovně kontrolu převezmou

Deník The Guardian informuje, že ve Sněmovně sice republikáni zvítězili a kontrolu nad ní převezmou, nicméně podle prvotních průzkumů měli vyhrát s drtivou převahou, což se nestalo. Senátní volby pak dopadly velmi těsně.

V tomto případě se podařilo demokratům získat křeslo senátora v Pensylvánii, které je podle Seznam Zpráv klíčovým. Pokud by v těchto volbách demokraté prohráli, jejich šance na udržení těsné kontroly v Senátu by byly mizivé.

I po skončení voleb dělala televizní stanice CNN rozhovory s voliči. Z nich překvapivě vyšlo, že s Bidenovým vedením země je skutečně mnoho lidí nespokojených, nicméně i tak řada dala přednost jemu před podporou Trumpa. Ten už před volbami avizoval, že možná bude za dva roky znovu kandidovat do Bílého domu.

Zklamání i vítězství

Právě Donald Trump označil výsledky voleb za velké zklamání. Očekával totiž daleko větší podporu voličů. Na druhou stranu se jeho republikánům podařilo ve Sněmovně zvítězit, a on tak může podle The Economic Times přesto slavit.

„I když včerejší volby byly v některých ohledech určitým zklamáním, z mého osobního pohledu to bylo opravdu velké vítězství – 219 VÍTĚZSTVÍ a 16 PROHRANÝCH voleb – kdo kdy dokázal něco lepšího?“ citují Seznam Zprávy jeho slova, která zveřejnil na své sociální síti Truth Social.

Zdroj: The Guardian, CNN, BBC, The Economic Times, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články