Další dárek pro Putina: Na Ukrajinu brzy zamíří raketomet Přemysl. Organizace vybírá peníze i na jídlo pro vojáky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Darek pro Putina
Zdroj: Tomáš Novák / ČTK / Profimedia

Díky sbírce Dárek pro Putina se Čechům podařilo vybrat peníze na další bojové vozidlo, které nyní zamíří na Ukrajinu. Po tanku Tomášovi poputuje do země také raketomet Přemysl. Na ten se vybralo celkem 30 milionů korun.

„Dnes jsme překročili 30 milionů korun, cíl, který máme, je 50 milionů. Stroj, který tu vidíme, stojí 17 milionů korun. Naše ambice je poslat tam ještě 365 raket, aby ta zbraň měla nějakou výbavu,“ uvedl za iniciativu Martin Ondráček pro Novinky.

Už v jarní ofenzivě

Podle zástupců sbírky by mohl Přemysl vyrazit na Ukrajinu již brzy, posloužit by tak mohl například už při očekávané jarní ofenzivě. „Salva čtyřiceti raket dokáže dokonale přeorat plochu tří hektarů,“ uvádí organizace.

Raketomet RM-70 je generačním souputníkem sovětského raketometu BM-21 a byl do československé armády zaveden v roce 1971. Dokáže střílet jednotlivé rakety nebo kompletní salvu, popisují pak vozidlo Seznam Zprávy.

Podle organizace Dárek pro Putina je možné i nadále přispívat. „Tak Přemysl je už skoro hotový. Ještě měsíc a může vyrazit na frontu rozorat pár polí s russáckou armádou,“ píše pak organizace na svém twitteru. Tam si získal Přemysl velkou pozornost.

„Já se na tom také podílím. Zatím sice jen 3000 korun, ale každá korunka je velká pomoc,“ napsal uživatel Valerij A. Legasov. „Přejeme dobrou sklizeň,“ píše Tone a paní Kateřina dodává: „Skvělé, je na čase začít s jarními pracemi.“

Pomoc Ukrajině i jejím vojákům

Dárek pro Putina se pokouší pomoci Ukrajině i v dalších ohledech. Kromě Přemysla tak vybírá organizace například na jídlo pro ukrajinské vojáky, které jim chce poslat přímo do zákopů, jak uvádí na svém facebooku.

Kromě toho jsou na Ukrajinu vysílány i další vozidla a vybavení. „Výroba patnácti protiletadlových dvojčat Viktor na které jste poslali 90 milionů jde do finále! Autíčka a kulomety jsou ready. Kompletace začíná. Na Ukrajinu pojedou už koncem měsíce,“ píše se například v jednom z dalších příspěvků.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články