Češi přispěli na pomoc Ukrajině přes 4,5 miliard korun. Vládní pomoc ale kritizují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Češi od začátku války přispěli na pomoc Ukrajině více než 4,5 miliardy korun. Většina jich má zájem pomáhat i nadále. Vyplývá to z tiskové zprávy portálu Znesnáze21. Na druhou stranu ale vládu za její přehnanou pomoc lidé kritizují.

Nejvíce peněz se od lidí na Ukrajinu dostalo pomocí dobročinné organizace Člověk v tísni, díky které Češi přispěli 2,3 miliardy korun. Velvyslanectví Ukrajiny v ČR přispělo 1,3 miliardy korun, dále se velkou částí podílely také organizace Post Bellum a Červený kříž.

Dárek pro Putina

V souvislosti s pomocí Ukrajině v ČR také několik organizací nově vzniklo. Příkladem je projekt Dárek pro Putina, pomocí kterého například Češi vybrali peníze na tank jménem Tomáš. Ten byl pak nasazen v bojích proti Rusku.

Pomocí Dárku pro Putina se vybralo už více než 387 600 000 korun, uvádí server Novinky. A zdá se, že lidé mají tendenci i nadále pomáhat. „Já loni přispěl na ZBRANĚ Ukrajině 4 000 Kč a letos plánuju alespoň 6 000 Kč,“ píše například v komentářích na Novinkách uživatel Tomáš.

S vládní pomocí Češi nesouhlasí

Ačkoli jako jednotlivci se snaží Češi pomáhat, vládní pomoc Ukrajině jim přijde přehnaná. A to především proto, že se podle veřejnosti vláda stará více o Ukrajinu než o český lid.

„Pomoci Ukrajině je v pořádku, nemělo by to ale převyšovat zájmy české společnosti. Lidé u nás mají problémy a Fiala se jen dennodenně chlubí tím, kolik dal Ukrajincům. To mi přijde stupidní,“ komentuje pod článkem na iDNES uživatelka Věra.

Podporu Ukrajiny vládou dlouhodobě kritizují i někteří politici. Velmi výrazně proti ní vystupuje například Tomio Okamura. Ten nedávno zkritizoval nákup nových aut ukrajinskými poslanci, který měl podle jeho slov zaplatit český stát.

Výrazně také vystoupil proti vládní pomoci během svého sedmihodinového proslovu, ve kterém protestoval proti snížené valorizaci důchodů. Vláda by podle něj neměla brát českým důchodcům peníze na úkor toho, že pomáhá Ukrajině.

Zdroj: Tisková zpráva portálu Znesnáze21, Přehledně24, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články