Dle Českého statistického úřadu zemřelo v roce 2021 nejvíce lidí od 2. světové války. Hlavní příčinou bylo onemocnění covid-19

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
omikron covid
Zdroj: Shutterstock

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil dala o úmrtí v roce 2021. Dle nich zemřelo v Česku 139 891 obyvatel, což je nejvíce lidí od druhé světové války. V porovnání s rokem 2020 je počet úmrtí vyšší o 10,6 tisíce a s rokem 2019, což byl rok před začátkem pandemie covid-19, je rozdíl dokonce o 27,5 tisíce.

Z celkového počtu zemřelých má onemocnění covid-19 na svědomí 18 %, což z něj činí nejčastější příčinu úmrtí v roce 2021.

Příčiny úmrtí

„Zatímco v prvním covidovém roce zůstala nejčastější příčinou smrti chronická ischemická choroba srdeční a covid-19 zaujal druhé místo, v roce 2021 již smutnou první příčku převzal covid-19. V jeho důsledku zemřelo bezmála 25,5 tisíce osob, tedy 18 % všech zemřelých,“ uvedl k výsledkům předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Pocet zemrelych v CR

Zdroj: ČSÚ

Vedoucí demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová výsledky úmrtí na covid-19 rozebrala detailněji.

„Za základní příčinu smrti byl covid-19 určen u 14,7 tisíce zemřelých mužů a u 10,8 tisíce zemřelých žen. Z hlediska věku byl nejčastější příčinou smrti v širokém rozpětí od 40 do 84 let.“

Oproti roku 2020 zasáhlo úmrtí na multisystémový zánětlivý syndrom související s onemocněním covid-19 i mladší věkové skupiny. Ve věkových skupinách 30 až 34 a 65 až 69 se úmrtnost na toto onemocnění zvýšila 3,7 až 5krát.

Druhou nejčastější příčinou pak byla chronická ischemická choroba, která stála za 18 tisíci úmrtími (13 %). Třetí smutnou příčku obsadilo cévní onemocnění mozku s počtem 7,1 tisíc úmrtí (5 %).

Přesné příčiny úmrtí u onemocnění covid-19

„Až v 80 % případů úmrtí na covid-19 byla nákaza komplikována virovým zánětem plic. Mezi nejčastější přidružené chronické stavy u zemřelých na covid-19 patřila hypertenze (u čtvrtiny zemřelých), cukrovka (u necelé pětiny zemřelých) a chronická ischemická choroba srdeční (u 15 % úmrtí). Zhoubný nádor byl jako komorbidita uveden u necelých 8 % těchto úmrtí. Covid coby příčina smrti bez dalšího uvedeného chronického stavu byl zaznamenán u 5,1 tisíce případů, tedy u pětiny všech úmrtí na covid-19,“ doplnil výše uvedená data ČSÚ.

Statistici tyto údaje získali z listu o prohlídce zemřelého, který vyplňují lékaři. V něm je uvedena choroba, která dle lékaře smrt způsobila, i přidružená onemocnění, která k úmrtí mohla přispět.

„Hypertenze přímo souvisela či ke smrti přispívala ve čtvrtině úmrtí na covid-19, diabetes téměř v pětině případů a ischemická choroba srdeční u 15 procent,“ uvádí závěrečná zpráva.

Ostatní nemoci byly potlačeny tím, že lidé oddalovali návštěvu preventivní prohlídky. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek očekává, že počet těchto onemocnění opět poroste.

„Během covidových let velmi výrazně propadla návštěvnost preventivních prohlídek a v řadě regionů určitě došlo ke snížení dostupnosti péče. Už teď začínají lékaři pozorovat nárůst pacientů ve významně horším stavu nebo s onemocněními v pokročilejším stadiu,“ dodal k datům Dušek.

Zdroj: ČSÚ

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články