Do ulic sice nejdeme, spravedlnost se ale děje. Organizace Milion chvilek pro demokracii se vyjádřila k aféře okolo hnutí STAN

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milion chvilek demonstrace
Zdroj: Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia

Kauza Dozimetr nezanechává chladnou ani neziskovou organizaci Milion chvilek pro demokracii. K tomu, co se děje okolo politického hnutí STAN, se její zástupci vyjadřují na svém webu i na facebookových stránkách. Jednou z jejich hlavních otázek je: Proč opět nejdeme do ulic?

„23. června 2019 jsme se poprvé sešli na Letné. Bylo nás tam na jednom místě v jednu chvíli téměř 300 tisíc. Cítili jsme frustraci a rozhořčení z tehdejší politické situace, ale zároveň v sobě probudili naději na zářnější zítřky,“ píše organizace na svém facebooku.

„Před třemi lety nám ale nešlo jen o Babiše. Na letenské pláni jsme si všichni připomněli, co vlastně pro nás demokratické hodnoty znamenají a že je potřeba je bránit. A to i když bude vládnout někdo jiný než Andrej Babiš a jeho ANO,“ upřesňuje příspěvek.

Proč opět nejdeme do ulic?

V souvislosti s tímto příspěvkem se řada sledujících pozastavila nad tím, proč se opět organizace nerozhodla vyrazit do ulic za účelem dát najevo nesouhlas se současnou vládou, promluvit veřejně o kauze, kvůli které odstoupil nejen jeden z hlavních aktérů Petr Hlubuček, ale také údajně nevinný ministr školství Petr Gazdík.

K této otázce se Milion chvilek pro demokracii vyjadřuje na svém webu. Demonstraci ve stínu kauzy STAN nesvolala organizace z více důvodů. „Dění samozřejmě sledujeme. A kritický postoj a výzvu k přijetí politické odpovědnosti jsme vyjádřili,“ ujišťuje článek.

„Demonstrace ale svoláváme, když se jedná o systémové selhání. V kauze STAN ale nejde o systémovou chybu. Spíš o selhání jednotlivců a vnitrostranických mechanismů,“ objasňuje Milion chvilek. Podotýká ale, že to rozhodně neznamená, že se nebude v dění okolo kauzy nijak angažovat.

Spravedlnost se děje

Podle neziskové organizace se podobným kauzám nevyhnula žádná politická strana, i když třeba ne vždy šlo o něco v tak velkém měřítku. Důležité ale je, aby jednala v tomto ohledu policie a ti, kteří se dopustili trestných činů, byli potrestáni.

„A to se děje. Policie koná. Starostové situaci řeší a politickou odpovědnost přijímají, byť to trvá. Aktéři kauzy rezignovali nebo byli odvoláni. Ti, kteří byli v kontaktu s aktéry podezřelými z trestné činnosti, pozastavili členství ve straně nebo rezignovali na ministerský úřad,“ píše Milion chvilek.

Na závěr pak organizace dodává, že volat v tuto chvíli po odchodu hnutí STAN z vlády by nebylo zodpovědné. „Naše země prochází ekonomickou a uprchlickou krizí, kousek od nás je válka a v červenci přebíráme předsednictví v Radě EU. V takové době se vláda zkrátka potřebuje opřít o většinu ve Sněmovně.“

Zdroj: Milion chvilek, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články