GLOSA: Další demonstrace už politikům ani pomalu nestojí za komentář. Někteří lidé se i tak za projevení názoru nechají zadržet policií

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Protivladni demonstrace
Zdroj: Profimedia

Lidé na Václavském náměstí o víkendu protestovali proti vládě. Opět. Znovu došlo na kritiku kabinetu za jejich nečinnost při řešení ekonomické situace, znovu se lidem nelíbilo, že vláda podporuje Ukrajinu na úkor České republiky. A několik politiků opět z povinnosti zareagovalo na sociálních sítích. Bylo jich ale minimum.

Text je komentářem autorky.

První demonstrace Česko na 1. místě byla možná zajímavá, pak ale přišla druhá, třetí, mezitím se uskutečnilo několik dalších protestů proti vládě. V současné době jsou protivládní protesty prakticky něčím, bez čeho se neobejde žádný víkend.

A lidé nejspíš mají stále dojem, že mohou svou účastí na podobných akcích něco změnit. Proto i tentokrát lidé požadovali po vládě odchod Česka z NATO a Evropské unie.

Ke zlepšení zatím nedošlo, přiznal hlavní organizátor

Hned na úvod demonstrace organizátor Ladislav Vrabel, který byl v minulosti za šíření poplašné zprávy zadržen policií, uvedl, že první demonstraci pořádal už před rokem. Od té doby prý ale k žádnému výraznému zlepšení situace v ČR nedošlo.

Podle České televize uvedl, že se od první demonstrace v ČR věci naopak zhoršily. Tím sice na jednu stranu dal lidem najevo, že je třeba se ozvat, na tu druhou ale zároveň ukázal, že je to vlastně tak trochu zbytečné.

Důkazem, že demonstrace zajímají čím dál méně lidí, je i fakt, že se Vrabelovců sešlo tentokrát jen několik stovek a celá akce byla rozpuštěna kolem 19:00.

K demonstraci se na svém twitteru vyjádřil například Miroslav Kalousek, který napsal: „Na Václavském náměstí vlají sovětské vlajky se srpem a kladivem a zpívá se Internacionála. Je to stejné, jako by tam vlály nacistické vlajky se svastikou a zpívalo se Die Fahne hoch. Z hlediska našeho právního řádu bohužel ne. Z hlediska zločinnosti obou režimů zajisté ano.“

Někteří jsou stále ochotni do toho dát všechno

Ačkoli se na akci projevuje čím dál méně lidí a někteří už nejspíš nevěří, že demonstrace mohou něco změnit, a současně si čím dál méně politici z demonstrací něco dělají, stále existují jedinci, kteří jsou ochotni svůj názor projevit za každou cenu.

Na poslední demonstraci proto došlo k zadržení jednoho člověka. Ten se už v minulosti na demonstracích ukázal s odznakem s písmenem Z značícím podporu Ruska. Někteří lidé tento znak dokonce označují jako novodobou svastiku.

„V souvislosti s dnešním shromážděním na Václavském náměstí jsme zadrželi jednu osobu pro podezření ze spáchání trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Pražští kriminalisté již v minulosti muže pro stejný trestný čin stíhali,“ napsala policie na svém twitteru.

Zatímco po první demonstraci byly sociální sítě vyjádření politiků plné, tentokrát se jich už tolik neobjevilo. Vláda si dělá s demonstranty očividně čím dál menší starosti. Je tedy otázkou, jak dlouho ještě organizátorům vydrží vůle podobné protesty pořádat a zda budou mít někdy nějaký účel.

Zdroj: Přehledně24, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články