Havlíček nazval konsolidační balíček eintopfem. Hnutí ANO hodlá proti vládním opatřením bojovat, podle Jurečky ale nenabízí pozitivní vizi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Karel Havlicek
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Hnutí ANO se rozhodlo bojovat proti konsolidačnímu balíčku vlády Petra Fialy. Podle Karla Havlíčka je nyní třeba použít ty nejtvrdší metody a bránit ve Sněmovně jeho přijetí. Nejvíce ze všeho vadí hnutí zvyšování daní, balíček ale ANO považuje celkově za velmi špatný.

Už po představení úsporných opatření stínová ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že balíček rozhodně není ozdravný, ale že se jedná spíše o balíček daňový. Výrazně proti vládě vystoupila, a jak se nyní ukazuje, je proti balíčku ochotné bojovat celé hnutí ANO.

Uděláme vládě peklo

V rozhovoru pro iDNES Havlíček uvedl, že vláda se dočká od hnutí ANO pořádného pekla. „Použijeme ty nejtvrdší metody… Jsme nejsilnější stranou v zemi, jde za námi třetina voličů. Nemůžeme jen přihlížet, když vláda připraví takový eintopf,“ nechal se slyšet.

Kromě zvyšování daní vadí stínovému premiérovi to, že vláda dostatečně nevysvětlila úspory v rámci dotačního byznysu. Dalším zásadním bodem je příliš invazivní postup vlády vůči seniorům.

Jediné, s čím podle všeho ANO s vládou souhlasí, je škrtání v rozpočtu jednotlivých resortů. „Akorát, že vláda měla specifikovat, kde přesně chce oněch dvacet miliard korun ušetřit,“ doplnil Havlíček.

Sami netuší, kolik uspoří

Na svých sociálních sítích Havlíček uvedl, že vláda sama nemá tušení, kolik uspoří. „Vytvářejí daňový chaos, dávají prostor lobbistům a ještě u toho lžou,“ napsal.

„Jasno nemají. Ale aspoň je tam nějaká vůle. U vás jsem nic takového neviděl,“ vzkázal politikovi pan Martin.

„A můžete to srovnat se stabilizačním balíčkem a plánem důchodové reformy hnutí ANO, když jste byli u vlády a tvrdili, že se máme nárok mít líp, protože stát si to může dovolit? Vy bezpáteřní amébo?“ doplnil ho na facebooku uživatel František.

K Havlíčkovým slovům se v podobném duchu na svém twitterovém účtu vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, kde podotýká, že stínová vláda a opozice nenabízí řešení, ale jen kritiku.

„Člověk by čekal, že ANO a Karel Havlíček budou mít skvělé nápady, jak vyřešit zadlužení naší země, budou mít propracovaný návrh důchodové reformy, prostě že představí reálnou pozitivní vizi pro naši zemi do budoucna…. Ale ne, budou prý ponožky a peklo,“ napsal.

Havlíček totiž trvá na tom, že ANO podnikne kroky, ze kterého se vládě srolují ponožky. I na to pro něj ale má veřejnost odpověď. „Jste opravdu konstruktivní opozice, vy ponožko,“ uvedl pan Tomáš.

Zdroj: Přehledně24, iDNES, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články