K 1. červenci skončila platnost některých bankovek. S bankovkami z let 1995 až 1999 již nezaplatíte

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
stokoruna
Zdroj: Shutterstock

Bankovky nominální hodnoty 100 Kč až 2000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem v pátek přestaly platit. Následující dva roky je bez poplatku vyměníte na pokladnách bank nebo v České národní bance, po skončení těchto 24 měsíců je vymění pouze v ČNB.

„Cílem tohoto kroku je mít v každé nominální hodnotě běžně používaných bankovek od 100 Kč do 2 000 Kč pouze bankovku jednoho vzoru, což přinese významné zjednodušení pro obyvatele České republiky a i pro zahraniční návštěvníky. Sníží se tak nejistota či obavy z toho, zda jsou starší vzory bankovek ještě platné a zda se nejedná například o padělek,“ cituje Českou národní banku web iDNES.

Vizuální úprava

Stříbřitý proužek, který vertikálně protíná bankovku, tedy ochranný prvek bankovky, je asi nejpatrnějším poznávacím znamením, že bankovka již není platná. Bankovky z let 1995 až 1999 ho mají úzký, kdežto moderní vzor jej má o poznání širší.

„Tento proužek je u neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky,“ vysvětluje změnu vizuálu web ČNB.

Masaryka změna zatím nečeká

Jediná bankovka, které se zatím výměna netýká, je méně používaná bankovka v nominální hodnotě 5000 Kč. Výměna avizovaných bankovek není sice u České národní banky omezená, pro obchodníky ale platí přísná pravidla. Bankovky nejsou povinni vyměňovat, pokud je ale nedopatřením přijmou, nesmí je znovu pustit do oběhu.

„S výjimkou úvěrových institucí provádějících pokladní operace a České národní banky není nikdo povinen přijímat nebo vyměňovat neplatné bankovky. Obchodníci nejsou povinni přijímat od zákazníků neplatné peníze jako úhradu za zboží a mají ze zákona právo takové peníze odmítnout,“ citoval upozornění ČNB web Přehledně24 na konci března letošního roku.

A k situaci dodává: „Pokud jakákoli právnická osoba nebo směnárník neplatné bankovky přijmou, nesmí je vrátit do oběhu. Tato povinnost slouží zejména k ochraně občanů, kterým by měla zajistit, že v peněžním oběhu obdrží pouze taková platidla, která jsou pravá a platná a která mohou při dalších platbách bez potíží využít, což v případě neplatných bankovek nemohou.“

Zdroj: ČNB, iDNES, Přehledně24

Autor: Evženie Novotná



Související články