Karel Diviš se svou stížností uspěl a vrací se do boje o Hrad. Karel Janeček a Denisa Rohanová zkusí štěstí u Ústavního soudu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Karel Divis
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Volební senát Nejvyššího správního soudu včera rozhodl o stížnostech některých kandidátů na prezidenta kvůli jejich vyřazení ministerstvem vnitra, a je tak znám finální počet kandidátů na post hlavy státu. Zatímco Karel Diviš se svou stížností uspěl, stížnost Karla Janečka byla zamítnuta. Zároveň Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí ministerstva pustit k volbám Denisu Rohanovou, která měla podporu bývalých poslanců.

Nadále tak platí, že konečný počet kandidátů na prezidenta je 9, protože Rohanovou na seznamu nahradí Diviš a žádná jiná z dalších 12 stížností neprošla.

Finálními kandidáty tedy jsou Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Josef Středula a Tomáš Zima.

Janeček i Rohanová se obrátí na Ústavní soud

Diviš a Janeček byli z vyřazeni z důvodu chybovosti v peticích. U Janečka se chybovost pohybovala až kolem 30 procent. Nesplnil tak počet potřebných 50 tisíc podpisů.

Všech 5618 neuznaných hlasů bylo dle Novinek zkontrolováno a člen volebního senátu Ivo Pospíšil potvrdil, že strojové načtení petic způsobilo problémy.

„Jméno Pflégerová stroj přečetl Peleserová, byť běžným lidským okem bylo zřejmé, že se jedná o jméno Pflégerová. Jméno Bugala přečetl jako Rugala,“ sdělil Pospíšil s tím, že bylo zároveň u Janečka mnoho neexistujících jmen.

„Víme s jistotou, že mnohé podpisy byly vyřazeny neoprávněně. Je velmi vtipné, že jedním z neuznaných podpisů je můj vlastní,“ reagoval již dříve Janeček pro Seznam Zprávy na rozhodnutí ministerstva.

K aktuálnímu rozhodnutí pak uvedl, že se obrátí na Ústavní soud. Na něj se chce obrátit i vyřazená Rohanová, jež legitimnost podpisů poslanců, kteří již nemají mandát, konzultovala s právníky.

„Půjdeme cestou Ústavního soudu, protože jsem přesvědčena o tom, že pravda je na naší straně,“ řekla Rohanová pro Seznam Zprávy.

Naopak Divišovi dal soud za pravdu a vrátil jej do boje o Hrad. „Ukázalo se, že funguje nezávislá justice. Ministerstvo vnitra neodvedlo svou práci dobře. Jsem v šoku, tentokrát pozitivně,“ uvedl Diviš pro CNN Prima News.

Zároveň reagoval na svém twitteru a poděkoval za podporu.

S rozhodnutím Nejvyššího správního soudu souhlasil například Miroslav Kalousek, který na svém twitteru uvedl: „Nejvyšší správní soud zaregistroval Karla Diviše jako kandidáta na prezidenta a naopak vyřadil z kandidátní listiny Denisu Rohanovou. Prostá logika a spravedlnost zvítězila a vnitro má z ostudy kabát.“

Systém se musí změnit

Soud však konstatoval, že systém posuzování platnosti hlasů musí být změněn. Dle Pospíšila jsou totiž občané nuceni vydávat své informace, což se některým nechce. Jiní zase naopak dají špatné informace za účelem poškození kandidáta.

Předseda volebního senátu Tomáš Langášek by byl dokonce pro návrat k nepřímé volbě.

„Když si vezmete, co všechno je s tou přímou volbou spojeno, kolik energie, práce, peněz na to musíme vynakládat, ještě s takovými problémy a možná i s ostudami, tak je otázka, jestli vůbec to má smysl,“ sdělil Langášek Novinkám.

Ministerstvo vnitra pak na svém twitteru uvedlo, že se nejprve seznámí se závěry rozhodnutí, a poté je zohlední v budoucí praxi. Hodlá ale rozhodnutí NSS respektovat.

Nyní musí Státní volební komise vylosovat čísla, která budou přidělena jednotlivým kandidátům na hlasovacím lístku. Tento úkon komise dle webových stránek ministerstva vnitra provede 14. prosince ve 14:00.

Zdroj: Nejvyšší správní soud, Seznam Zprávy, Novinky, CNN Prima NewsMinisterstvo vnitra ČR, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články