Karel Janeček kandidovat nebude, Ústavní soud jeho stížnost zamítl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
karel janecek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Karel Janeček se do poslední chvíle pokoušel stát jedním z kandidátů na českého prezidenta. Ve středu ale Ústavní soud s konečnou platností zamítl jeho stížnost. Janeček si stěžoval, že mu ministerstvo vnitra neuznalo část podpisů občanských podporovatelů. Voleb se ale nakonec účastnit nebude.

Zatímco Karel Diviš nakonec se svou stížností uspěl, a do boj o Hrad se tak vrátil, Janečkovi se nezadařilo. Pokoušel se proto získat svou spravedlnost u Ústavního soudu. Ten podle jeho slov uznal, že má ve všem pravdu, nakonec ale přesto jeho kandidaturu zamítl.

Alespoň tak to podnikatel prezentoval na svém facebooku, který uvedl otázkou „Jsme padlí na hlavu?“. Zároveň se zeptal, kde je tedy v naší zemi spravedlnost, když ne u Ústavního soudu.

Soud mu prý dal za pravdu

„Jsme padlí na hlavu? Ústavní soud mi dal za pravdu, že zákon je špatný. Ústavní soud konstatoval, že mám dokonce i důkazy o tom, že jsem dohledal další existující petenty. Stížnost byla přesto odmítnuta, aniž by se jí ÚS věcně zabýval s odkazem, že není jeho úkolem přepočítávat hlasy,“ napsal Janeček na sociálních sítích.

Podle České televize se ale soud vyjádřil zcela jinak, než podnikatel uvádí. ÚS podle webu konstatoval, že „ústavní stížnost téměř postrádá ústavněprávní argumentaci, na kterou by měl a mohl reagovat“.

„Proč mě Ústavní soud nevrátil z důvodu neoprávněného vyřazení kvůli špatnému použití matematické statistiky, k čemuž žádné podpisy řešit nemusel? Žijeme ještě v právním státě?“ reagoval pak několika otázkami Janeček na twitteru.

V rozhovoru pro Českou televizi Janeček uvedl, že je velmi zklamaný sám ze sebe, ale také z toho, v jakém nespravedlivém státě žijeme. Doplnil také, že je podle něj proces kontroly podpisů nutných pro kandidaturu špatně nastavený. I z toho důvodu se prý nejspíš nebude účastnit voleb ani za pět let.

Bojujte zákulisně

Řada voličů Janečka podpořila a poslala mu na sociálních sítích milé vzkazy. Někdo mu poradil, aby bojoval za lepší stát takzvaně zákulisně. „Kupujte média od těch rádoby liberálů jako třeba Musk, vytvářejte neziskovky, které budou ukazovat na svinstva těch, co podporují současný režim,“ doporučil mu sledující.

Jiní si pak myslí, že si Janeček jen zbytečně stěžuje a měl by se raději zaměřit na řešení situace. „Upřímně máte prostředků dost na to, abyste prezentoval nespravedlnost v systému počítání hlasů, pokud jste o tom přesvědčen. Tak proč nejdříve nezměníte pravidla, tlakem na zákonodárce? Brečení zde je liché, bojujte za změnu zákona, ne?“ vzkázal mu někdo na twitteru.

Zdroj: Přehledně24, Facebook, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články