Přehledný seznam kandidátů na prezidenta včetně jejich kampaní a výsledků v průzkumech

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Ceska republika
Zdroj: Carsten Reisinger / Shutterstock.com

Prezidentské volby proběhnou již 13. a 14. ledna a kandidáti jsou si toho vědomi. Server Přehledně24 vás bude o průběhu samozřejmě pravidelně informovat. Nyní je však vhodná doba pro rekapitulaci kandidátů a jejich činností.

Na konečném seznamu kandidátů jsou Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Josef Středula, Petr Pavel, Tomáš Zima, Danuše Nerudová, Andrej Babiš, Karel Diviš a Marek Hilšer.

Pavel Fischer

Senátor se o prezidentské křeslo ucházel již v roce 2018, ale neuspěl. Nyní kandiduje znovu, a to s podporou koalice SPOLU. Na kandidátní listinu jej dostaly podpisy 30 senátorů.

Průzkumy mu zatím předurčují čtvrté až páté místo, o která se dělí s dalším senátorem Markem Hilšerem.

Jeho kampaň byla prozatím velmi nenápadná, klip pro prezidentské volby představil na svém twitteru teprve 21. prosince.

Jaroslav Bašta

Poslanec a stranický kandidát SPD Jaroslav Bašta využil ke kandidatuře podpisů 20 poslanců SPD. Dle aktuálních průzkumů se drží na šestém místě.

I jeho kampaň doposud nebyla výrazná. Informace o něm nabízí zejména jeho webové stránky nebo stránky na facebooku, kde převážná část jeho kampaně probíhá.

Je kontroverzním kandidátem, a to kvůli svým výrazným výrokům a prohlášení, že by po zvolení odvolal vládu Petra Fialy.

„Evropský parlament je přímou obdobou Nejvyššího sovětu SSSR, Evropská komise se svými komisaři je ekvivalentem politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu,“ citovala Baštu dle iDNES agentura Ria Novosti.

Josef Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů kandiduje pomocí podpory 11 senátorů a podpory se mu dostává i od prezidenta Miloše Zemana.

V průzkumech se zatím drží na sedmém místě a kampaň vede zejména na svém twitteru a formou různých debat, kterých se aktivně účastní.

Petr Pavel

Generál Petr Pavel je bývalým předsedou vojenského výboru NATO a náčelník Generálního štábu Armády České republiky. Patří mezi favority prezidentských voleb a dle aktuálního průzkumu by vyhrál první kolo voleb. Na kandidátní listinu jej dostaly podpisy občanů.

Patří mezi kandidáty s velmi výraznou kampaní, která probíhá zejména na twitteru, ale i formou plakátů či facebooku. Mezi jeho podporovatele patří Zdeněk Svěrák, Taťána Kuchařová, Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Vladimír Polívka či Tereza Brodská.

Konec roku využil zejména k rekapitulaci svého dosavadního působení a zdůvodnění, proč by byl dobrým kandidátem. Potvrdil účast ve všech prezidentských debatách, které jsou plánovány.

Tomáš Zima

Bývalý rektor Univerzity Karlovy a děkan 1. LF UK kandiduje s podporou 13 senátorů a dle průzkumů má zatím z kandidátů nejmenší šance.

Jeho kampaň probíhá formou jeho webových stránek a facebooku.

Danuše Nerudová

Dalším z favoritů prezidentských voleb je ekonomka Danuše Nerudová, která kandiduje díky podpisům občanů. Dle průzkumů má tato kandidátka velké naděje na vítězství, ačkoliv ji nyní poškozuje kauza z její minulosti.

Na Mendělově univerzitě mělo v době jejího rektorátu docházet k plagiátorství a rychlostudiu. Nerudová se brání, že celou situaci nahlásila a řešila, ale dle průzkumů tato kauza ovlivnila mínění občanů.

Její kampaň je výrazná na sociálních sítích i na vnějších plochách a účastní se aktivně všech televizních debat. Potvrdila i účast na lednových debatách. Aktuálně se pochlubila výsledkem svého působení v důchodové komisi.

„500 Kč k důchodu. To není žádný populistický slib, ale výsledek důchodové komise, kterou jsem vedla. Začíná platit právě teď v lednu. Doufám, že pomůže těm, kteří to nejvíce potřebují,“ napsala na svém facebooku.

Andrej Babiš

Kandidát, který svou kandidaturu potvrdil jako poslední a využil podpisu poslanců. Průzkumy jej řadí mezi favority a dle posledního zmíněného průzkumu dohnal ztrátu a je na druhém místě za Petrem Pavlem.

Jeho kampaň je zatím velmi nevýrazná, probíhá pouze na sociálních sítích. Babiš udržuje svůj instagram, facebook či twitter.

Zatímco ostatní kandidáti využívají své profily ke kampani, na Babišově profilech na sociálních sítích je minimum příspěvků zaměřených přímo na kampaň. Sdílí převážně fotografie ze svého soukromí a aktuálně se například nechal zvěčnit v restauraci, kde jsou součástí příborů i činky se vzkazem: „Taky začínáte hubnout?“

Jeho účast v televizních debatách je zatím nejistá, protože nepotvrdil účast ani v jedné z nich.

Karel Diviš

Karel Diviš je podnikatel, který má moto kampaně „obyčejný muž pro neobyčejnou zemi“. Mezi kandidáty se dostal pomocí podpisů občanů, ale ministerstvo vnitra ho kvůli chybám vyřadilo. Obrátil se proto na Nejvyšší správní soud, a ten jeho žádosti vyhověl.

Průzkumy jej zatím řadí na předposlední místo. Kampaň vede velmi aktivně, a to jak na sociálních sítích, tak i formou debat v televizi.

Marek Hilšer

Posledním z kandidátů je Marek Hilšer, kterého podpořilo svým podpisem 13 senátorů. Stejně jako Pavel Fischer se uchází o prezidentský post podruhé.

S Pavlem Fischerem má společné i výsledky v průzkumech a spojuje je také tlak na odstoupení, kterému jsou oba vystaveni s tím, že by měli přenechat své hlasy favoritům. Hilšer na tyto výzvy reagoval emotivně a následně vydal prohlášení, že neodstoupí.

Zdroj: Prezident2023, iDNES, Jaroslav Bašta, Tomáš Zima, Facebook, Twitter, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články