Miroslav Kalousek se veřejně doznal k podpoře Danuše Nerudové. Původně chtěl volit Pavla Fischera

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Kalousek Miroslav
Zdroj: Profimedia

Předvolební prezidentská kampaň vstupuje do své nejintenzivnější fáze, což nevyhnutelně znamená i jisté „praní špinavého prádla“. V poslední době čelí největším negativním ohlasům Danuše Nerudová, a to kvůli svému působení na Mendelově univerzitě. Na twitteru se jí zastal Miroslav Kalousek. Ten měl přitom původně úplně jiného favorita.

První kolo prezidentské volby se koná 13. a 14. ledna. Kampaně jednotlivých kandidátů tak pomalu vrcholí. Z devíti uchazečů o Pražský hrad patří mezi největší favority Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel.

Jak už to tak v této fázi předvolebních bojů bývá, kandidáti se nevyhnou ani negativní kampani, která má poukázat především na jejich chyby. Zřejmě nejvíce to v poslední době „odnášela“ Danuše Nerudová. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity se dostala do potíží právě kvůli působení na této vzdělávací instituci.

Podle webu Seznam Zprávy vystudovalo na této univerzitě několik zahraničních studentů rychleji, než je obvyklé. Také se objevilo podezření, že jeden z titulů byl udělen na základě překladového plagiátu.

Nerudová vysvětluje problémy univerzity

Ačkoliv se tyto spekulace o kvalitě jejího vedení univerzity objevovaly už v létě, sama kandidátka na prezidentku se k nim vyjádřila až nyní. Na svých webových stránkách zveřejnila obsáhlý rozhovor, ve kterém se snaží celou kauzu objasnit.

„Pochybení se týkala jednotek studentů z 8 tisíc a jednoho studijního programu ze 179. Mendelova univerzita má 5 fakult, celkem 231 studijních programů (179 v českém jazyce, 52 v cizím jazyce), více než 8 tisíc studentů. Problém se objevil u jednotek studentů, v jednom studijním programu, na jedné fakultě,“ uvádí Nerudová.

„V případě překladového plagiátu jsem sestavila speciální přezkumnou komisi, která měla podezření na možný plagiát prošetřit, a současně jsem podala podnět na Radu pro vnitřní hodnocení ke kontrole anglických doktorských studijních programů na Provozně-ekonomické fakultě, kde se možný plagiát objevil,“ vysvětlila svůj postup.

Kalousek najednou otočil

Na sociální síti Twitter se stále objevuje mnoho hlasů, které mají s Danuší Nerudovou problém. Nedávno se jí tam zastal Miroslav Kalousek, Ten je na twitteru velmi aktivní. Už nějakou dobu se kriticky vyjadřuje nejen k Andreji Babišovi jako ke kandidátovi na prezidenta, ale také k Petru Pavlovi.

Tomu ve svých příspěvcích vyčítá jeho členství v KSČ a také jeho kariéru u vojenských špiónů. Jednou dokonce Pavla označil za „prominentního spratka“ z bolševické rodiny.

Fischer nemá šanci

Už od léta se na Kalouskově profilu objevují články podporující Danuši Nerudovou a bývalý ministr financí také často sdílí její vlastní příspěvky. To ale mnohé překvapilo. Kalousek totiž několikrát avizoval, že bude v prvním kole volit senátora Pavla Fischera.

V komentáři na twitteru mu to připomněl i novinář Josef Kopecký. „Netvrdil jste ještě nedávno novinářům – i mně –, že budete v prvním kole volit senátora Pavla Fischera? To je řečnická otázka, protože vaše opakovaná vyjádření jsou dohledatelná,“ uvedl.

„Byl by vynikající prezident. Bohužel si myslím, že nemá šanci na druhé kolo. A já bych byl moc rád, kdyby druhé kolo nebylo Babiš–Pavel. Šance, že by mohlo být Nerudová–Pavel, není nulová,“ zareagoval vzápětí zakladatel TOP 09.

Ve svém novoročním tweetu pak Kalousek už otevřeně přiznal, že bude volit právě Nerudovou, a to stejně jako jeho politický kolega Petr Pithart. Kromě nich ekonomku podporuje také influencerka Nikol Leitgeb, herec Lukáš Hejlík či moderátor Jan Musil.

Babiše známé osobnosti veřejně nepodporují

Petra Pavla zase podporují například herci Milan Šteindler a Petr Čtvrtníček či spisovatel a dramatik Zdeněk Svěrák a také kněz a filozof Tomáš Halík.

Andrej Babiš, který trojku favoritů uzavírá, mezi známými osobnostmi zatím žádného podporovatele nemá, tedy kromě současného prezidenta Miloše Zemana.

„Pro mě je důležitá podpora co největšího počtu občanů. Těch, co za mnou chodí na mítinky a podporují mě na sociálních sítích. A samozřejmě i těch všech, co mi prostě jen drží palce a ve volbách mi dají hlas,“ vysvětlil Babiš iDNES.

Zdroj: Twitter, oficiální stránky Danuše Nerudové, Seznam Zprávy, iDNES, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články