Kauza Petra Mlejnka už rozdělila i koalici. Proti jeho setrvání ve funkci se nyní postavili Piráti

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Michalek Jakub
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Kauza Dozimetr ovlivňuje českou politickou scénu více, než se na jejím počátku vůbec předpokládalo. Nového šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka chtěla kvůli jeho kontaktům s jedním z obviněných kauzy nejprve odvolat pouze opozice. Jak se ale včera ukázalo, zřejmě se přidá i jedna z koaličních stran, a to Piráti.

Policie už několik týdnů rozkrývá ovlivňování veřejných zakázek. Do kauzy, která dostala označení Dozimetr, byl zapleten i kontroverzní podnikatel Michal Redl. Právě ten měl mít historické vazby na současného šéfa ÚZSI Petra Mlejnka.

Piráti chtějí Mlejnka odvolat

Už od počátku tak měla s jeho jmenováním velký problém opozice. Ministr vnitra Vít Rakušan, který ho do funkce dosadil, se ale za Mlejnka opakovaně postavil. Za Rakušana se zase postavil premiér Petr Fiala a prakticky celá koalice.

S tím už je ale zřejmě konec. Podle informací České televize se jedna z vládních stran, konkrétně Piráti, rozhodla nového vedoucího civilní rozvědky ve funkci už více nepodporovat a koalici navrhnout jeho odvolání.

„Mělo by dojít ke změně na postu ředitele příslušné tajné služby. Měl by být vybrán někdo, kdo má neprůstřelný profil, nescházel se s panem Redlem a je to člověk, za kterého se můžou všichni postavit,“ řekl ČT24 předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Vládu ale zatím shodit nechtějí

Stranu tak zřejmě neobměkčil ani fakt, že za Mlejnkem stojí zbytek jejích koaličních partnerů, ani to, že jeho odvolání nedoporučil bezpečnostní výbor. Tam Mlejnek minulý týden osobně dorazil, aby své vazby na obviněného podnikatele vysvětlil.

„Není jasné, proč tam byl 10 let udržován kontakt s nesvéprávným a trestně stíhaným panem Redlem. Není tam jasné, jakou skutečně pozitivní roli měl v kauze Dozimetr,“ vysvětlil dále pro CNN Prima NEWS Michálek.

Nabízí se tak otázka, co přesně tento postoj Pirátů znamená. Hnutí ANO chce totiž kvůli Mlejnkovi vyvolat hlasování o nedůvěře vlády. Podle Novinek se ale Piráti k poslancům hnutí nepřipojí a vládu Petra Fialy hodlají prozatím podpořit.

Rakušan to chce řešit osobně

Michálek se navíc vyslovil, že by se jmenování Mlejnka mohlo brát jako porušení koaliční smlouvy. To ale neznamená, že je současná vláda nějak ohrožena. I bez pirátských hlasů má totiž v Poslanecké sněmovně stále ještě většinu.

Přesto ministr vnitra pro Českou televizi oznámil, že se hodlá se svými koaličními kolegy co nejdříve sejít a vše s nimi hodlá osobně probrat. K setkání předsedy Pirátů Ivana Bartoše s dalšími koaličními lídry by mělo podle iDNES dojít během úterý.

Zdroj: Česká televize, CNN Prima NEWS, Novinky, Přehledně24, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články